ЗДРАВЈЕ

 • March 2, 2021

  Ваква апликација

    Програмерката која вчера откри сериозни пропусти во системот за самопопишување, денеска има нова објава на ФБ во групата Сојузен комитет на Програмери на Република Македонија во која посочува дека самата регистрацијата има многу пропусти, односно дека има само еден степен на заштита. Вели дека ниту и стигнала порака на

 • March 2, 2021

  Набавката на

    „Авансот од Кина го повлековме, ама вакцините набрзо ќе стигнат“ – последното оправдување на министерот Филипче ја разгневи македонската јавноста. Граѓаните се револтирани од како што велат неспособноста на владата и бараат одговорност. Експертите предупрадуваат дека поради доцнењето на вакцините Македонија нема да може да се спаси од најавениот

 • February 26, 2021

  Една година

  Помина точно една година од првиот потврден случај на заболен од ковид-19 во земјава, а пандемијата се уште не стивнува. Веќе започна имунизацијата на медицинскиот персонал кој работи во ковид-центрите со вакцината на „Фајзер“, а деновиве треба да пристигнат и 200.000 вакцини од кинескиот производител „Синофарм“ по што, според најавите

 • February 25, 2021

  Ковид-пасошите во

  Некои се надеваат дека ковид-пасошите ќе доведат до заживување на туризмот, други стравуваат дека ќе предизвикаат дискриминација и раздор. ЕУ разговара интензивно за ковид-пасоши, но договор се’ уште нема.      Германската канцеларка Ангела Меркел смета дека Европската унија би можела да има ковид-пасоши до лето. „Политичка насока е тоа да

 • February 21, 2021

  Руските експерти

   746 Читање помалку од 1м Руските експерти го одобрија производството на руската вакцина „Спутник V“ на Институтот „Торлак“ во Србија. „Првата фаза опфаќа производство на финалниот глот или финалниот производ, што практично значи полнење и пакување на вакцината. Тоа значи дека тој дел од работата ќе се случува на „Торлак“. Со

 • February 9, 2021

  Здравствените работници

  Во првата приоритетна група за вакцинирање против коронавирусот се ставени 4.000 здравствени работници кои се во секојдневна, директна битка со Ковид.      Околу 4.000 здравствени работници кои се во секојдневна битка за спасување животи во пандемијата на коронавирусот ќе бидат првите кои ќе добијат вакцини, најавува министерот за здравство Венко Филипче.

 • February 3, 2021

  Тоа што

  ШВЕДСКА НЕМА ДА ЈА ПРЕПОРАЧА АСТРАЗЕНЕКА ВАКЦИНАТА ЗА 65+ ДЕМОГРАФИЈАТА Речиси идентично на германските власти од пред некој ден, шведските здравствени власти објавија дека нема да ја препорачаат АстраЗенека ковид-19 вакцината за лицата над 65 години.   „ЕМА (European Medicines Agency) смета дека АстраЗенека вакцината е безбедна за користење и

 • February 1, 2021

  Спорот е

  Работите се заострија во последните недели меѓу европските лидери и британската компанија поради доцнењето со испорака на вакцините против ковид-19 Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека „Астра Зенека“ ќе испорача уште 9 милиони дози вакцини против ковид-19 во првиот квартал од годинава или вкупно уште 40

 • January 27, 2021

  Повторно отворена

  Повторно е отворена групата на која се споделуваа експлицитни фотографии„Јавна соба“. Во групата која брои 5 600 членови се споделуваат фотографии, профили од социјални мрежи, лични податоци, адреси и броеви од девојки. Минатата година беа регистрирани околу 7.000 корисници кои си разменуваа експлицитни фотографии од девојки од македонија, некои и

 • January 26, 2021

  ИЈЗ: Намален

  Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на Ковид-19, со намалување од 21,8 отсто во однос на минатата недела. Регистрирани сe 1.727 нови

Page 1 of 12
Skip to toolbar