ЗДРАВЈЕ

 • November 22, 2021

  Главниот кризен

  За новите предлог-мерки на Комисијата за заразни болести за невакцинираните вработени во јавниот сектор и здравствените работници, како што најави министерот за здравство Венко Филипче, денеска ќе се разговара на Главниот кризен штаб, а потоа и на седница на Владата. Согласно предлог-мерките, сите вработени во јавниот сектор, локалната самоуправа, сите

 • November 18, 2021

  Фотографија на

  По повод Светскиот ден на предвремено родените деца, бројни знаменитости ширум светот светеа во виолетова боја. Германскиот град Ханау се одлучи за споменикот на браќата Грим.        Во Германија годишно предвремено се раѓаат 63 илјади бебиња. Со тоа тие се најголемата група на пациенти во земјата. Големото оптоварување за

 • November 18, 2021

  Кој не

  Вакцинација против ковид. / Фото Архива на Слободен печат За влез на работното место, освен сертификат за вакцинација за примена најмалку една доза, ќе може да се користи и сертификат за прележан ковид-19, како и негативен ПЦР-тест, не постар од 72 часа. Вкупно 131 илјада вработени во јавниот сектор во

 • November 12, 2021

  Комисијата за

  Комисијата за заразни болести денеска ќе одржи состанок на кој, како што најави министерот за здравство Венко Филипче, ќе бидат слушнати предлозите и согледувањата по последните анализи на состојбата со Ковид-19 во државава. – Епидемиолошката состојба во земјава бележи зголемување на новодијагностицирани со Ковид-19 почнувајќи во периодот од пред две

 • November 10, 2021

  Бројот на

  За десет дена бројот на активни случаи се зголеми за околу 1.300 и од 6.700 колку што имаше на крајот на октомври, вчера стигна до 8.006. Во претходното деноноќие беа регистрирани нови 677 случаи од 3.317 тестирања, односно позитивни биле околу 20 отсто од тестираните, 13 лица починаа, а регистрирани

 • October 23, 2021

  7.019 починати

  Венко Филипче се смее на митинзите на СДСМ, но бројките на починати од КОВИД-19 во Македонија воопшто не се за смеење. Вчера е срушен уште еден неславен рекорд. Трети сме во светот по смртност од КОВИД-19. Над 7.000 наши сограѓани го изгубија животот од КОВИД-19 – порача Сергеј Попов, претседател

 • October 22, 2021

  Битола на

  БРОЈКАТА НОВОЗАБОЛЕНИ ОД РАК НА ДОЈКА ПАДНА, НО СМРТНОСТА Е ИСТА, ЖЕНИТЕ МОРАА ПРИВАТНО ДА ПЛАЌААТ ПРЕГЛЕДИ, ВЕЛИ БИБА ДОДЕВА Д-р Елизабета Ѓорѓиевска и Биба Додева од „Борка“ апелираа до жените често да се прегледуваат. (Фото: Принтскрин од видео) Во земјава лани беа регистрирани 988 новозаболени жени од рак на

 • October 21, 2021

  ВТОР ДЕН

  Сите ученици кои досега се тестирани во рамки на скринингот се негативни на коронавирусот. Од Центарот за јавно здравје, кој го спроведува скринингот на терен, апелираат родителите да дадат согласност за тестирање на децата, за да може да се утврди дали има жаришта во училиштата и навреме да се реагира.

 • October 12, 2021

  Панел на

  Експертите од Светската здравствена организација (СЗО) вчера препорачаа дека лицата кои примиле две дози од вакцината Синофарм и Синовак и имаат 60 години или се постари, да ја примат третата доза во периодот од еден до три месеци откако ќе се ревакцинираат. Панел експерти сеп овикаа на студија од Латинска

 • October 1, 2021

  Од 1.162

  Во периодот од 6 август до 30 септември на територијата на целата држава од вкупниот број тестирани позитивни на ковид-19 биле 35.531 граѓанин, а од нив 8.233 лица или 23 отсто биле целосно вакцинирани, покажуваат податоците од анализата на Министерството за здравство. Според статистиката за тој период, од вкупниот број

Page 1 of 21
Skip to toolbar