Култура

 • October 5, 2020

  “КОНЦЕРТИТЕ” ВО

    Изминативе денови е забележан пораст на нови случаи со Ковид 19 во земјава. Вчера беа регистрирани се 191 нови случаи, а пчинаа три лица. За да не дојде до голем раст на бројот на заболени со коронавирусот, Комисијата за заразни болести предложи до владата одредени мерки. Владата на вчерашната

 • September 2, 2020

  Средношколци го

  На Фејсбук кружи видео од забава во Трговскиот центар Бисер во Скопје на која присуствуваа повеќе млади луѓе, без притоа да ги почитуваат  мерките и однесувајќи се како вирусот да исчезнал. Инаку, дел од средношколците вчера беа прилично гласни во своите барања и порачаа дека се против онлајн настава.

 • September 1, 2020

  Археолошки сознанија:

  Археолошки сознанија: Бедемите на античката насеба „Колобаиса“ на Трескавец може да му обезбедат спас од пожари August 31, 2020 Општини Прилеп, 31 август 2020 () – Прилепските археолози ја почнаа втората фаза од археолошките истражувања на античкиот локалитет „Колобаиса“ кај Трескавец, а конзервоторите ја почнаа заштитата и на досега откриеното во

August 10, 2020

ПРОФ. КАЛОЃЕРА

Јас навистина не знам што ми треба да се грижам за Македонците и да говорам во нивни прилог, кога читам небулози од висока категорија, на кои никој не реагира, објави денеска хрватскиот универзитетски професот д-р Горан Калоѓера. – Мислам дека изјавата на министерот за надворешни работи г-дин (Никола) Димитров, кој

 • August 2, 2020

  ШОН ПЕН

  Пен и Лејла Џорџ се во врска од 2016 (Фото: Гети) Холивудската легенда Шон Пен се ожени со австралиско-американската актерка Лејла Џорџ на приватна церемонија по четири години врска. За ова се дозна откако една нивна пријателка им ја честиташе венчавката на Инстаграм, објавувајќи фотографија од нивните бурми. „Честитки на

 • July 28, 2020

  No title

  Министерство за култура: Агенцијата за филм незаконски го користи логото на Министерството Министерството за култура најостро реагира на соопштението на Агенцијата за филм на Република Северна Македонија, дистрибуирано до медиумите на 27.7.2020 година, од страна на нивната  ПР агенција „ Навигаторс”. -Со цел објективно информирање на јавноста, потенцираме дека во наведеното соопштение

 • May 19, 2020

  Никола Тесла

  Никола Тесла во Македонска народна носија снимен во својата младост некаде околу 1880 година. Најверојатно се работи за мијачка носија. Од каде му е Македонска народна но сија ако не е македонец?

 • May 15, 2020

  Реакција на

  Како на свадба не може 300 луѓе, а може на работа во фирма, реагираат музичарите од земјава Откако минатата седмица Здружението на естрадни уметници информираше дека е поднесено официјално барање до Владата, во кое се апелира за помош на најзагрозените припадници на естрадната бранша, деновиве музичарите повторно се огласија, со

 • Skip to toolbar