Локално

 • July 9, 2020

  ВМРО-ДПМНЕ води...

  ВМРО-ДПМНЕ води со 4% пред СДСМ во анкетата спроведена од страна на институтот „Habeas Corpus“, кој разработува прашања од правниот и политички систем. Анкетата на јавното мислење е спроведена врз стратификуван примерок од 1.203 испитаници во периодот од 29 јуни до 3 јули 2020 година. На прашањето „За која политичка партија

 • July 6, 2020

  За „Македонската

    Во оргнизација на Комисијата за надворешни работи и евроинтеграции при ВМРО ДПМНЕ – ОК Битола, на 06.07.2020 година со почеток во 20:00 часот, на плоштадот „Гоце Делчев“ ќе се одржи трибина на тема „Македонската надворешна политика и интеграции во ЕУ“. Како предавачи на оваа интересна тема ќе се представат

 • July 6, 2020

  ВМРО-ДПМНЕ ветува...

  ВМРО-ДПМНЕ ветува реализација нa автопатот Градско- Прилеп- Битола- граница со Грција Носителот на листа во изборната единица 4, Александар Николоски ветува дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ја возобнови инфраструктурата и ќе се обврзе за стратешки најбитниот автопат во Македонија, автопатот Градско- Прилеп- Битола- граница со Грција. Николоски на својот фејсбук профил вети

 • July 2, 2020

  Негативен и

  Негативен и вториот тест за Ковид 19 на Антонијо Милошоски ,,И вториот лабораториски наод од земен брис испадна со негативни резултати. Се надевам дека овие неколку денови ќе следи успешно закрепнување и дека наскоро ќе се видиме во добро здравје и расположение, напиша Антонијо Милошоски кој е хоспитализиран на Инфективна

 • June 29, 2020

  Запрашување против

  Согласно Законот за заштита на населението од заразни болести, а врз основа на одлуката на Советот на Општина Битола за спроведување на превентивна систематска дезинсекција на територијата на град Битола, како општа противепидемијска мерка, Центарот за јавно здравје-Битола известува известуваме дека во периодот од 29.06.2020 (понеделник) до 03.07.2020 год, екипи на

 • June 28, 2020

  МИЦКОСКИ: НА

    МИЦКОСКИ: НА 15 ЈУЛИ ГРАЃАНИТЕ ГЛАСНО ЌЕ ГОВОРАТ ЗАД ПАРАВАНОТ Луѓето сведочат за порази и неправди кои ги има ширум цела држава, луѓето сведочат за неисполнетите ветувања и неиспорачани очекувања, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од Битола.

 • June 26, 2020

  За што

    Начинот на кој што локалните власти ги трошат државните пари покажува дека нема рамномерен развој на општините. Градот Скопје заедно со 13 други општини трошат една половина од парите за јавни набавки, оставајќи им ја другата на 67 општини, покажува дата базата на Центарот за граѓански комуникации. Општините најголемиот

 • June 26, 2020

  Битолчанка тешко

  Вчера во СВР Битола било пријавено дека околу 07,30 часот на улицата „Шар планина“ во Битола, во куќа сопственост на В.М. од Австралија, а моментално живее Е.Ѓ.(18) и нејзината баба Л.Ѓ.(68), едно лице извршило разбојничка кражба. Според пријавеното, сторителот влегол низ незаклучената врата во куќата и во една од собите

 • June 26, 2020

  (ВИДЕО) На

  И тоа е можно да се случува во Битола. На селективна правда до апсурд се изложени земјоделците од битолските села кои за да извадат некој денар повеќе, своите производи се решени сами да ги продаваат, наместо за џабе да им ги даваат на накупците. Тие, секој ден се изложени на

 • June 25, 2020

  Ковачевски мора

  Рекетот, изнудата, криминалот, корупцијата и тендери во четири очи се вистинскиот профил на оваа власт, на Зоран Заев и СДСМ, а неговиот сопартиец поставен за директор на македонската енергетска мрежа Васко Ковачевски, не само што не чуствува грижа и се заканува, сметајќи се доволно безбеден со Заев, туку се внесува

Page 1 of 4
Skip to toolbar