Локално

 • March 2, 2021

  Инсајдерски информации

    Обид за манипулација на помалите акционери во ЗК Пелагонија се врши во изминативе пет дена, тврдат извори меѓу нив за Фактор. Тие велат дека на таков начин вештачки се крева цената на акцијата на комбинатот, а тоа според нашите информации го прават некои берзански шпекуланти и брокери. Имено, според

 • February 12, 2021

  Битиќи пред

    За една и пол година ќе се изгради автопат Прилеп-Битола по нови, европски стандарди, најави заменик-претседателот на Владата за економски прашања Фатмир Битиќи. Тој, заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска имаат средба со стопанствениците од регионалните комори на Прилеп и Битола кои бараат современа инфраструктура

 • January 16, 2021

  Гратис Викенд

  Почна сезоната за скијање на Пелистер, викендов гратис Почнува ски сезоната на Пелистер, како во ски центарот Нижеполе така и Копанки. Овој викенд ски лифтот и жичарницата ќе бидат бесплатно. ЈП „Стрежево“ кое стопанисува со ски-центарот Нижеполе информира дека од денеска ќе започне пробно скијање на патеката, а утре ќе

 • December 3, 2020

  Героски за

  Осврнувајќи се на интервјуто на Александар Кирацовски, кој за „Фокус“ зборува за неговата улога во „Рекет“ и „Меѓународен сојуз“, новинарот Бранко Героски, кој прв ја откри аферата, вели: Вистината е како шило. Цитирајќи го поранешниот генерален секретар на СДСМ, Геровски потсетува дека фактите што тој ги изнесе за овие настани,

 • November 2, 2020

  Возрасен пациент

  Во клиничката болница во Битола почина пациент на 78 годишна возраст, додека хоспитализирани моментално се 61 пациент. Битола вчера регистрираше 31 новозаразен, а почина 52-годишно лице. Од почетокот на пандемијата во Битола се регистрирани 727 случаи на коронавирус, додека активни се 298.

 • October 27, 2020

  Утринска магла

  Времето во вторник во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, особено во западните делови и со појава на утринска магла по одделни котлини. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринската температура се движи од 0 до 8, а дневната од 18 до 24 Целзиусови

 • September 22, 2020

  ВМРО-ДПМНЕ: Еднократната

  СДСМ ги доведе граѓаните до просјачки стап. СДСМ и нивната неспособна влада предводена од Зоран Заев над 40.000 граѓани остави на улица. Зоран Заев и неговата влада доведоа над 500.000 луѓе да живеат на работ на егзистенција, реагира опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Владата безмилосно и душмански ги задолжува граѓаните и наместо парите да одат

 • September 16, 2020

  Општина Битола

  Општина Битола со 155 милиони денари ќе субвенционира инвертер клима уреди September 16, 2020 Општини Битола, 16 септември 2020 () – Општина Битола објави јавен повик за субвенционирање на домаќинствата во тој град за набавка и монтажа на високоефикасни инвертер клима уреди. Од тамошната локална самоуправа информираат дека пријавувањето за

 • September 12, 2020

  Дезинфекција на

  Екипа на Центарот за јавно здравје денеска изврши дезинфекција на градинката „Коца Василева“ во Битола, каде што работи негувателката за која во текот на вчерашниот ден беше потврдено дека е позитивна на Ковид-19. Под здравствен надзор и домашна изолација се ставени пет деца, три негувателки и две воспитувачки. -Во нејзината

 • September 10, 2020

  На истиот

  Фејсбук Битолската градежна компанија „Пелистер“ доби тендер за ископ на јаглен и јаловина во кругот на РЕК Битола вреден 6,4 милиони евра од страна на АД ЕСМ. Договорот е склучен на 4 септември, а доставен е до Бирото за јавни набавки и објавен беше вчера, односно на истиот ден кога

Page 1 of 6
Skip to toolbar