Насловна

 • August 16, 2022

  „Газпром“ најавува

  Рускиот производител на гас „Газпром“ денеска го претстави извештајот за работењето во првите 7,5 месеци од годината и најави дека цената на гасот во Европа во текот на зимата ќе надмине 4.000 долари за 1.000 кубни метри. Според извештајот, извозот во земјите вон Заедницата независни држави изнесува 78,5 милијарди кубни

 • August 16, 2022

  Повисоки даноци

      Само наредната година за враќање доспеваат кредити од една милијарда евра плус 150 милиони евра камати. Долговите ќе се враќаат со нови задолжувања, со уште повисоки камати. Потребна е суштинска реформа на даночниот систем, но прогресивниот данок го блокира олигархијата, вели Петар Гошев. Оваа и наредните две години

 • August 16, 2022

  ЗОШТО ЦЕНТРАЛНИТЕ

      Растат цените на струја, дизел, зеленчук, интернет, хотели, летови, а сега растат и каматните стапки. Војната во Украина, заклучувањата во Кина, постојаниот пад на електричната енергија и нарушените производни синџири наиде на огромна побарувачка на стоки и услуги, нарушувајќи ја деликатната рамнотежа помеѓу понудата и побарувачката и доведе

 • August 16, 2022

  Кочанските оризопроизводители

  очанските оризопроизводители излегоа на протести, во селото Облешево го блокираат патот Штип-Кочани. Сметаат дека откупната цена и на белиот ориз и на оризовата арпа се прениски и годинава не им ги покриваат трошоците. Здравко Арсов од Иницијативниот одбор за спас на оризопроизводството вели дека производствената цена е повисока од откупната.

 • August 16, 2022

  Единствена Македонија:

  „Вчера започна подарувањето на македонската историја на Бугарија со т.н. препораки на мешовитата македонско-бугарска комисија за историски прашања со кои Цар Самуил се прогласува за бугарски цар, Св. Климент и Св. Наум се испратени од бугарската држава и се хиротисани во рамки на бугарската црква и дека Охрид е бугарски

 • August 9, 2022

  ВМРО-ДПМНЕ: Костадиновска

  Скандалозната изјава на министерката за култура Костадиновска Стојчевска е најава за орвеловиот свет на цензура и ограничување на уметничкото творештво во Македонија. Тоа е резултат на погубните, понижувачки и антимакедонски договори и протоколи кои ги склучи владата на Ковачевски. Всушност скафандер министерката само го кажа тоа кое што владата на

 • August 9, 2022

  Оливија Њутн-Џон

  Aктерката Оливија Њутн-Џон почина на 73-годишна возраст, јавуваат американските медиуми. Сопругот на Оливија, Џон Истерлинг, вели дека таа починала во сон на нејзиниот ранч во Јужна Калифорнија во понеделникот наутро, опкружена со семејството и пријателите. Оливија се бореше со ракот на дојката повеќе од 30 години. Таа постигна голем успех

 • August 5, 2022

  Ивор Мицковски:

  Ова е официјалната биографија на Министерката за култура пред да стане пратеник и министер, пишува Ивор Мицковски. Бисера Костадиновска Стојчевска е родена на 20 февруари 1986 година во Битола. Докторирала на Педагошкиот факултет, УКЛО – Битола, англиски јазик. Од 2009 до 2012 година e избрана за лектор по англиски јазик

 • August 5, 2022

  Божиновски: Со

  ,,Застој, бавна динамика и зголемени трошоци за инфраструктурните проекти” е заклучокот од Извештајот на Државниот завод за ревизија на успешност на тема „Задолжување на субјектите од јавниот сектор, степен на искористеност на кредитите и заемите и платени и створени трошоци“. Изградба на патна делница Кичево Охрид (57 км) Државата со

 • August 5, 2022

  Кина ја

  Кина денеска соопшти дека ќе ја прекине соработката со САД во бројни области, од климатски промени до воени односи и напори за сузбивање на криумчарење дрога, како одговор на посетата на Тајван од страна на претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, Ненси Пелоси, пренесе Бета. Како што е

Page 1 of 232
Skip to toolbar