Насловна

 • December 19, 2021

  ВМРО-ДПМНЕ: Скандалозно

  Скандалозно е тоа што се проектирале и се започнало со изградба на мостови без да се решат клучните прашања кои што се однесуваат на експропријација и имот на приватни земјишта, одговараат од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес конференција на СДСМ дека е скандалозно што Данела Арсовска нема да ги заврши започнатите

 • December 19, 2021

  Од денеска

    Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC Во шест часот утрово стапи во сила новата министерска одлука во Грција, според која, за влез во земјата задолжителен е негативен резултат од ПЦР или рапид тест, мерка што важи за сите патници со наполнети пет години, меѓу кои и оние од Северна Македонија, без разлика

 • December 19, 2021

  Потпретседателот на

  Централното претседателство на Алтернатива на седница во саботата ги утврди носителите на јавни функции, а како предлог за потпретседател на Собранието се најде името на Хусни Исмаили, поранешен министер за култура и пратеник. Предлогот на Алтернатива, Исмаили да биде потпретседател на законодавниот дом доаѓа еден месец откако Државната комисија за спречување

 • December 19, 2021

  Петков предлага

   Бугарскиот премиер Кирил Петков во емисијата „120 минути“ на бТВ, рече дека има желба во првата половина на јануари да се сретне со новиот премиер на Македонија. Како што јави дописникот на МИА од Софија, бугарскиот премиер предложил да има пет работни групи и тоа за економија, инфраструктура, евроинтеграции, култура и

 • December 15, 2021

  НАМЕСТО ВОЈНА

  Американците ѝ попуштија на Германија да го направи „Евроазискиот проект“, но германско-руското пријателство оди подлабоко, сè до претходникот на Ангела Меркел, германскиот канцелар Герхард Шредер, кој го поддржуваше проектот, а денес е личен пријател на Путин и е на клучни позиции во Роснефт ПЈСЦ, руската државна нафтена компанија, како и

 • December 15, 2021

  Михаиловска: Итната

  Соња Михаилова, пратеник од СДСМ/Фото: Фејсбук „Брзата помош не се приватизира, само ќе се зголемат нејзините ресурси за и граѓаните од руралните средини да имаат постојана здраствена заштита”, вели пратеничката Соња Михаиловска, член на парламентарната комисија за здравство, демантирајќи ја опозицијата дека итната медицинска помош се приватизира во Јавните здравствени установи. Законската

 • December 15, 2021

  Бесими не

  Нема пари за К-15 за јавниот сектор во буџетот за наредната година – потврди министерот за финансии Фатмир Бесими. Иако синдикалците на протестот во неделата побараа исплата на К-15 за цела администрација,  Бесими во буџетот за наредната година не предвидел пари ниту  за 25.000 вработени во јавниот сектор кои годинава

 • December 15, 2021

  Коњановски даде

  Новост иако неоди везден по општините и по партиите сепак ги следи настаните, новиов градоначалник не се крие од новинарите напротив денес одржал средба со новинарите …патем видовме од интернет за средбата , сега да се осврнеме што кажал денес градоначалников за својот еден месец работа интегрален текст ЗАБРЗУВАЊЕ НА

 • December 13, 2021

  Заев го

  Заев го постави својот пиун Ковачевски – фарсата заврши, во СДСМ ништо не е сменето December 13, 2021 Опозиција, Политика Вчера Заев ја заврши фарсата во СДСМ и го постави својот пиун Ковачевски. Токму Ковачевски е тој кој што треба да биде спроведувач на заевизмот. Членството на СДСМ виде со

 • December 13, 2021

  Првиот лакмус:

  По изборниот ден во двете најголеми партии, ветени се нови концепти за државата, повици за единство и обединување, и против поделби. Ќе го положат ли првиот тест?      Димитар Ковачевски со претходниот лидер на СДСМ, Зоран Заев, и кандидатите Јован Деспотовски и Фросина Ременски Социјалдемократите го избраа новиот лидер на

Page 1 of 216
Skip to toolbar