Archive for Насловна

 • March 2, 2021

  Koлyмнa нa...

  Колумни По осамостојувањето, македонската надворешна политика нема многу аргументи за фалење. Правени се бројни грешки, од кои добар дел непростливи а најголемитекулминираа по изборите во декември 2016 година. Новата власт започна со масовно распродавање на македонизмот на начин кој заслужува не само политичка туку и кривична одговорност бидејќи на флагрантен

 • February 9, 2021

  Владата отворена

  Претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи. Премиерот Зоран Заев по средбата со претставници на Сојузот на средношколците соопшти дека низ дијалог треба да се изнајде компромисни решенија. На средбата, информираат од владината прес-служба, средношколците, како претставници на Сојузот му ги образложија на премиерот Заев своите барања, повикувајќи се на образовните

 • October 29, 2020

  Удрија по

  Изминатото деноноќие 879 прекршоци за неносење маска Регистрирани се 879 прекршоци по однос на мерката за носење лична заштита на лице, во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија. Министерството за внатрешни работи во денешното соопштение апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата

 • September 12, 2020

  ВМРО-ДПМНЕ: Бислимовски

    Oд ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека Марко Бислимовски не е независен и професионален. Додаваат дека тој е партиски функционер на СДСМ, кој ги исполнува барањата и желбите на премиерот Зоран Заев. „Бислимовски во 2011 година бил избран за член на Економско-социјалниот Совет на СДСМ, партиски орган и комисија. Бислимовски е партиско

 • August 11, 2020

  Преку 20

  Во изминатите шест недели бројот на потврдени нови инфекции е удвоен. Американските научници сметаат дека вистинската бројка е многу поголема. За тоа постојат две причини. СЗО сепак укажува дека постојат зраци на надеж.      Корона-инфекциите стануваат потврден случај кога луѓето се тестираат, но капацитетите за тестирање се ограничени. На тој

 • August 11, 2020

  Авион од

  Авион од Скопје со 157 патници од кои 24 позитивни на Ковид-19 слетал во саботата на аеродромот во Турку, Финска, тамошната министерка за семејни работи и социјални услуги, Криста Киуру. Тоа, според агенцијата „Ројтерс“ е причина за земјата на европскиот север да воведе задолжителни тестови за коронавирус и карантин за

 • June 23, 2020

  Радмила Шекеринска

  Заменичката на претседателот на Владата на Република Северна Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска денеска во Битола беше на увид на градежни работи на реконструкцијата на трафостаницата Битола 2 која е дел од проектот за Ревитализација и модернизација на преносната мрежа, финансиран од ЕБОР. Реконструкцијата опфаќа замена на стари

 • June 12, 2020

  Демне „втор

  акедонија и денеска забележа ден со над 150 нови случаи на ковид-19. Вкупниот број на болни веќе е двојно поголем од врвот на заразата во април, а само во Скопје сега има повеќе активни случаи отколку што тогаш имаше во цела држава. Додека меѓу експертите се води дебата – дали

 • June 9, 2020

  Нови девет

  Нови девет случаи во Тетовско, од пред два дена и бебе со КОВИД-19 Тетовскиот регион бележи девет нови случаи со КОВИД-19, од кои шест во општина Тетово и три во општина Желино, информираа денеска од Центарот за јавно здравје – Тетово. Во изминатите неколку денови е евидентиран и прв случај

 • June 6, 2020

  Полицискиот час

  Полицискиот час создаде метеж и ќе влијае на ширење на заразата Се носат мерки коишто се непромислени и само колку да се каже дека нешто се прави за да се спречи ширењето на заразата истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата Клил Плус на телевизија 21.

Page 1 of 3
Skip to toolbar