Економија

 • November 17, 2022

  БОЛНИОТ ВЕЌЕ

  Само во држава како Македонија, пошироката јавност не се сензибилизира на веста која вчера пристина од првата монетарна куќа во земјава, а таа е дека основната каматна стапка која служи како репер за сите други, се зголемува за фантастични 0,75 процентни поени во еден наврат, или, нејзиното ниво се искачи

 • November 16, 2022

  Пари немаме,

  Со лагодното, нeодговорно отфрлање 100 милиони евра од ЕБОР, ни се заканува опасност да го изгубиме кредитниот рејтинг и да се покажеме како несериозни партнери. Како никој не се сети да ги праша опозициските политичари дали вака се однесуваат и кога земаат кредит за по дома… Благодарение на инаетчиското политикантство,

 • October 12, 2022

  „Магна Мирорс“

    „Магна Мирорс” денес ќе ги отвори вратите во ТИРЗ Струга. Кандаската компанија со седиште Онтарио-Канада кое работи на глобално ниво има  дизајнира, развива и произведува автомобилски системи, модули и компоненти. Истите нешта ќе ги произведува и во нашата земја, а истите ќе се прават за најзначајните производители на автомобили во

 • October 6, 2022

  Инвеститорите на

  Енергетиката и инфраструктурата, поддршката на инвеститорите во слободните економски зони, пазарот на труд, како и царинските и даночните прашања, беа теми на тркалезната маса што ја организира Делегацијата на германското стопанство во Северна Македонија заедно со Асоцијацијата на странски компании со технолошки напредно производство при Советот на странски инвеститори и Американската

 • August 19, 2022

  Управата за

  Откако денеска обвинителката Вилма Русковска истакна дека од Управата за финансиска полиција се уште не ги доставиле бараните предмети, со реакција се јавија од Управата. -Со Наредбата за претрес и Барањето за податоци од страна на Управата за финансиска полиција се бараат СИТЕ анонимни кривични пријави доставени до Управата за

 • August 16, 2022

  „Газпром“ најавува

  Рускиот производител на гас „Газпром“ денеска го претстави извештајот за работењето во првите 7,5 месеци од годината и најави дека цената на гасот во Европа во текот на зимата ќе надмине 4.000 долари за 1.000 кубни метри. Според извештајот, извозот во земјите вон Заедницата независни држави изнесува 78,5 милијарди кубни

 • August 16, 2022

  ЗОШТО ЦЕНТРАЛНИТЕ

      Растат цените на струја, дизел, зеленчук, интернет, хотели, летови, а сега растат и каматните стапки. Војната во Украина, заклучувањата во Кина, постојаниот пад на електричната енергија и нарушените производни синџири наиде на огромна побарувачка на стоки и услуги, нарушувајќи ја деликатната рамнотежа помеѓу понудата и побарувачката и доведе

 • June 13, 2022

  Бислимовски: Сиромашни

  Најпрво ќе има измена на тарифниот систем а потоа ќе се одреди новата цена за електрична енергија, изјавија од РКЕ. Претседателот на РКЕ, Марко Бислимовски заедно со професорот од Електротехничкиот факултет, Рубин Талевски го претставија онлјан калкулаторот преку кој граѓаните ќе можат да проверат колку трошат и колку плаќаат струја

 • June 13, 2022

  МФ: Јавниот

  Дополнителни 2,2 процентни поени намалување забележа јавниот долг, соопшти Министерството за финансии. Денеска објавените податоци покажуваат дека заклучно со првиот квартал од 2022 година јавниот долг се спушти на ниво од 54,9 % од БДП. Истовремено, намалување е забележано и кај државниот долг кој на крајот на март изнесува 46,8

 • May 11, 2022

  БИСЛИМОВСКИ: Барања

  Во овој момент нема поднесено барања за поскапување на струјата, операторите треба да ги достават до крајот на месецот, па потоа Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ)ќе заседава и ќе одлучува, изјави нејзиниот претседател Марко Бислимовски. Тој во Утрински брифинг порача граѓаните да ја штедат струјата оти таа е скап енергенс.

Page 1 of 15
Skip to toolbar