ЗДРАВЈЕ

 • May 25, 2022

  Која е

  Сипаниците не наликуваат на КОВИД, а меѓу многуте разлики, за среќа на светот исцрпен од пандемија, се истакнува дека сипаницата е далеку помалку заразна. Иако се заразна болест, експертите тврдат дека мајмунските сипаници нема да предизвикаат нова светска здравствена криза. Сепак, мајмунските сипаници се сериозна болест која треба да се

 • March 10, 2022

  Русија: Веста

    Русија ги опиша тврдењата на Украина дека го извршила ужасното бомбардирање на детската болница во Мариупол како „лажни вести“, велејќи дека зградата повеќе не е породилиште и дека одамна била преземена од војници. – Така се раѓаат лажните вести – изјави Дмитриј Полјански, првиот заменик постојан претставник на Русија

 • December 19, 2021

  Од денеска

    Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC Во шест часот утрово стапи во сила новата министерска одлука во Грција, според која, за влез во земјата задолжителен е негативен резултат од ПЦР или рапид тест, мерка што важи за сите патници со наполнети пет години, меѓу кои и оние од Северна Македонија, без разлика

 • December 11, 2021

  Примиле по

  Луѓе кои примиле по две дози вакцина против коронавирусот, сепак се заразиле со омикрон сојот.  Вакви примери има во САД.   Од 43 лица заразени со омикрон, 34 биле целосно вакцинирани. Научниците од Велика Британија предупредуваат дека две дози вакцина против коронавирус не се доволни за да се спречи инфекцијата со

 • December 7, 2021

  КОГА ЌЕ

  Мутациите на коронавирусот се сосема очекувани, бидејќи на глобално ниво, немаме доволно вакцинирани луѓе на сите континенти за да ги спречиме. „Омикрон“, најновата варијанта која потекнува од Јужна Африка, привлекува големо внимание. Иако не е сигурно дали „омикрон“ е и до кој степен е отпорен на постоечките вакцини, експертите се

 • November 22, 2021

  Главниот кризен

  За новите предлог-мерки на Комисијата за заразни болести за невакцинираните вработени во јавниот сектор и здравствените работници, како што најави министерот за здравство Венко Филипче, денеска ќе се разговара на Главниот кризен штаб, а потоа и на седница на Владата. Согласно предлог-мерките, сите вработени во јавниот сектор, локалната самоуправа, сите

 • November 18, 2021

  Фотографија на

  По повод Светскиот ден на предвремено родените деца, бројни знаменитости ширум светот светеа во виолетова боја. Германскиот град Ханау се одлучи за споменикот на браќата Грим.        Во Германија годишно предвремено се раѓаат 63 илјади бебиња. Со тоа тие се најголемата група на пациенти во земјата. Големото оптоварување за

 • November 18, 2021

  Кој не

  Вакцинација против ковид. / Фото Архива на Слободен печат За влез на работното место, освен сертификат за вакцинација за примена најмалку една доза, ќе може да се користи и сертификат за прележан ковид-19, како и негативен ПЦР-тест, не постар од 72 часа. Вкупно 131 илјада вработени во јавниот сектор во

 • November 12, 2021

  Комисијата за

  Комисијата за заразни болести денеска ќе одржи состанок на кој, како што најави министерот за здравство Венко Филипче, ќе бидат слушнати предлозите и согледувањата по последните анализи на состојбата со Ковид-19 во државава. – Епидемиолошката состојба во земјава бележи зголемување на новодијагностицирани со Ковид-19 почнувајќи во периодот од пред две

 • November 10, 2021

  Бројот на

  За десет дена бројот на активни случаи се зголеми за околу 1.300 и од 6.700 колку што имаше на крајот на октомври, вчера стигна до 8.006. Во претходното деноноќие беа регистрирани нови 677 случаи од 3.317 тестирања, односно позитивни биле околу 20 отсто од тестираните, 13 лица починаа, а регистрирани

Page 1 of 21
Skip to toolbar