ЗДРАВЈЕ

 • July 27, 2021

  Нови 39

  Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.839 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на КОВИД-19: Тетово – 14, Скопје – 12, Гостивар – 5, Куманово – 4, Кичево – 2, Битола и Валандово – по 1. Регистрирани сe

 • July 20, 2021

  ВМРО-ДПМНЕ: Заев

  Заев и Филипче да кажат до каде е набавката на нови вакцини и каде заглавија најавените купени Фајзер и Спутник? Вакцинацијата се одвива, а се гледа дека интересот на граѓаните е голем. Огромниот број луѓе пред вакциналните пунктови кои одат ненајавени кажува дека системот на Филипче потфрлил и дека не

 • June 27, 2021

  Дневен Ковид

  Во последните 24 часа се направени 2.514 тестирања, а регистрирани се 4 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје – 3, Битола – 1. Регистрирани се 11 оздравени пациенти од: Куманово – 4, Скопје – 3 и Крива Паланка, Струга, Гевгелија и Радовиш – по 1. Не се регистрирани починати лица.

 • June 27, 2021

  Вакцините распоредени

  Најголемата пратка на вакцини досега, вкупно половина милион од кинескиот производител „Синовак“ , денеска пристигнаа на скопскиот аеродром со два авиони. Вакцините ги пречекаа државната секретарка во Министерството за здравство, Иванка Стојановски и кинескиот амбасадор во земјава Џанг Ѕуо. Вакцините ќе бидат складирани во поликлиниката Јане Сандански и Институтот за

 • June 24, 2021

  ГРЧКИ СВЕШТЕНИК

  Полицијата кажа дека некои од хоспитализираните имаат сериозни изгореници (Фото: Катимерини) Седуммина високи членови на Грчката православна црква и уште три лица се примени во болница со изгореници откако биле испрскани со киселина од свештеник кој бил на дисциплинско сослушување, објавија властите. Инцидентот се случил на состанок во Атина и

 • June 24, 2021

  Кинеските вакцини

  На денешната средба со новинарите на прашање кога се очекува да стасаат кинеските вакцини министерот Филипче рече: -Кинеските вакцини, сите заедно со два авиони стигнуваат во недела, во 14 часот и во 16 часот, по 250.000 слетуваат на ародромот во Скопје.  Веќе е направен план за складирање на две места,

 • June 24, 2021

  Повеќе смртност

  СИМПТОМАТИЧНИ ПОДАТОЦИ НА ДРЖАВНИОТ ЗАВОД ЗА СТАТИСТИКА ЗА МОРТАЛИТЕТОТ ВО МАКЕДОНИЈА Ако 11 проценти се директно поврзани со ковид-19, од што починале преостанатите 15 проценти? Дали овие случаи се на некој начин поврзани со функционирањето на здравствениот систем во услови на пандемија (поточно со затворените болници, освен за итни случаи)?

 • June 23, 2021

  Пустинска прашина

  Според последниот неформален разговор со УХМР во изминативе денови забележено е движење на топла воздушна маса која носи прекугранична прашина (се претпоставува дека станува збор за пустински ветер) и истиот може да продолжи и во наредните денови.  1,391  Сподели Висок скок на загадување на воздухот е забележан вчера во Скопје

 • June 22, 2021

  Филипче смета

  Македонија не е ниту на пола пат до постигнување на колективен имунитет до крајот на летото. Министерот Филипче верува дека тоа ќе се случи. Ама бројките на заразени, вакцинирани и заинтересирани за имунизација го покажуваат спротивното. Вкупниот број на луѓе кои можеби се имуни на опасниот вирус се околу 433.829.

 • June 20, 2021

  ИНДИСКИОТ СОЈ

  Вакцинирањето останува најдобра заштита од индискиот сој. Две дози од вакцината на „АстраЗенека“ имаат 92 отсто ефикасност во спречување на хоспитализација од овој сој.  Делта сојот на ковид-19, познат и како Б.1.617.2, првпат беше откриен во Индија во декември 2020. Според Светската здравствена организација (СЗО), досега е детектиран во над

Page 1 of 19
Skip to toolbar