Култура

 • November 7, 2021

  Најдена е

    Ексклузивно откритие има во прилепскиот архив, каде е пронајдена географска карта од 19 век на која е исцртана „Виа Игнација“.   Првпат во јавноста е откриено исцртување на познатиот римски стопанско-трговски пат „Виа Игнација“ што поминува низ Македонија. Директорката на прилепскиот архив, Елена Чагороска, вели дека станува збор за

 • June 6, 2021

  ВМРО-ДПМНЕ: Рашковски

  Драги Рашковски е пуштен од притвор, откако се раширија гласините дека ќе пропее за Зоран и Вице Заев, за сите бизниси и се што знае за работењето на браќата Заеви. Откако се раширија гласините Заев панично по медиуми почна да кружи со приказната дека Рашковски работел законски, и дека не

 • May 31, 2021

  Учениците од

  Треба активно да се подготвуваме учениците од следната учебна година да се вратат во училишните клупи, размислувањата се во тој правец, вели заменик-министерот за здравство Илир Хасани. По официјалната изјава на компанијата дека вакцината „Фајзер“ може да ја примаат и млади помеѓу 12 и 18 години, тој вели дека стручните

 • May 5, 2021

  До вчера

  За утре се најавува средба на МОН со неформалната група родители кои се против замената на хартиените учебници со дигитални.        Група родители и надлежните во Министерството за образование ќе седнат на заедничка маса во обид да изнајдат решение поради незадоволството од воведувањето на дигиталните учебници, што резултираше со

 • April 6, 2021

  Симон Трпчески

    Пијанистот Симон Трпчески во студиото М1 на Македонската радио-телевизија снима материјал за новиот компакт-диск. Со избрана екипа колеги работи за нов албум со дела од современата класична литература за камерна музика: „Квинтет“ на Панде Шахов, специјално адаптиран, како и делото „Дивертименто за секстет“ од францускиот композитор Гијом Конесон, во

 • April 6, 2021

  ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ

  Тозовац беше голема музичка и телевизиска ѕвезда во бивша Југославија (Фото: Н1) Легендарниот српски пејач на народна музика Предраг Живковиќ Тозовац почина на 85 години, откако во изминатите недели се лекуваше од последиците на коронавирусот, потврдија од неговото семејство. Тој почнал да се занимава со музика уште како десетгодишник, свирајќи

 • October 5, 2020

  “КОНЦЕРТИТЕ” ВО

    Изминативе денови е забележан пораст на нови случаи со Ковид 19 во земјава. Вчера беа регистрирани се 191 нови случаи, а пчинаа три лица. За да не дојде до голем раст на бројот на заболени со коронавирусот, Комисијата за заразни болести предложи до владата одредени мерки. Владата на вчерашната

 • September 2, 2020

  Средношколци го

  На Фејсбук кружи видео од забава во Трговскиот центар Бисер во Скопје на која присуствуваа повеќе млади луѓе, без притоа да ги почитуваат  мерките и однесувајќи се како вирусот да исчезнал. Инаку, дел од средношколците вчера беа прилично гласни во своите барања и порачаа дека се против онлајн настава.

 • September 1, 2020

  Археолошки сознанија:

  Археолошки сознанија: Бедемите на античката насеба „Колобаиса“ на Трескавец може да му обезбедат спас од пожари August 31, 2020 Општини Прилеп, 31 август 2020 () – Прилепските археолози ја почнаа втората фаза од археолошките истражувања на античкиот локалитет „Колобаиса“ кај Трескавец, а конзервоторите ја почнаа заштитата и на досега откриеното во

August 10, 2020

ПРОФ. КАЛОЃЕРА

Јас навистина не знам што ми треба да се грижам за Македонците и да говорам во нивни прилог, кога читам небулози од висока категорија, на кои никој не реагира, објави денеска хрватскиот универзитетски професот д-р Горан Калоѓера. – Мислам дека изјавата на министерот за надворешни работи г-дин (Никола) Димитров, кој

Page 1 of 2
 • 1
 • 2
Skip to toolbar