Локално

 • October 23, 2021

  ВМРО-ДПМНЕ: Заев

  ВМРО-ДПМНЕ: Заев трипати лаже дека ја разбрал пораката, а за ниту еден криминал нема одговорност Од ВМРО-ДПМНЕ прашуваат колку пати Заев тврдеше дека ја разбрал пораката, за на крај да излаже за да краде? -Заев тврдеше дека ја разбрал пораката во 2019 година, кога доби и метла во метафоричка смисла

 • October 22, 2021

  НЕ ОЧЕКУВААТ

  Време зa читање: 5 минутиИ се заканува ли на Македонија рестрикција на струја или уште полошо мрак?! Јаглен, со кој требаше да се засили производството во единствената надеж на енергетскиот систем РЕК Битола, во регионот очигледно нема. Неуспешно помина тендерот на кој државата итно бараше да се купат 900.000 тони јаглен за

 • October 21, 2021

  Неработењето на

  За само четири години СДСМ е исправен пред опасноста да ја загуби локалната власт во Битола. Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Тони Коњановски води со 1.645 глас повеќе од Христо Кондовски на СДСМ. Во 2017 година кандидатката на СДСМ освои рекордни 31.337 гласови. Тогаш кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ освои 17.715 гласови. Овој пат

 • October 19, 2021

  НЕЗАВИСНИТЕ СО

  Битолските кандидати за советници на „Поинаку“ се сликаа на неизграден базен што требаше да се отвори пред 2 години откако ги собраа потписите за учество на локалните избори, на 26 август. – Поинаку ќе има тројца советници во Општина Битола (Фото: Фејсбук) На локалните избори учествуваа 57 независни листи со

 • October 14, 2021

  Градскиот Стадион

  Пронајдени гранати на трибините на Градскиот стадион „Тумбе Кафе” Вчера во СВР Битола било пријавено дека на трибина на Градскиот стадион „Тумбе Кафе” во Битола биле пронајдени артилериски гранати. Гранатите биле безбедно подигнати од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување и било констатирано дека станува збор за две артилериски

 • October 10, 2021

  Јагленот што

    Македонија од старт ќе загуби повеќе од 10 милиони евра со принудната набавка на 1,8 милиони тони увозен јаглен, иако ова е најевтина варијанта во ситуација кога цената на електричната енергија е енормно поскапена на европската берза, односно на либерализираниот пазар. Земјата е принудена да го зголеми базичното производство

 • August 31, 2021

  НАМЕСТО ЗА

    Катерина Синадиновска Политичко влијание, распоред на картите со коишто ќе се игра на следните парламентарни избори, но пред сè – пари! Обемната анализа на „Капитал“ преку завршните годишни сметки на некои клучни општини ви открива зошто е толкава тепачката за градоначалничките фотелји, но и како локалните властодршци ги полнеле

 • June 27, 2021

  Синдикалиот лидер

    Почитувани, РЕК Битола тоне во хаварии, РЕК Битола тоне во скандали со Бате Вице, тоне во долгови, но сеуште е златна кокошка за послушниците на Режимот. Веднаш по преземањето на власта, Режимот удри по синдикалната организација во енергетскиот сектор. Во 2017 година, со упад во синдикалното организирање, режимот формира

 • June 27, 2021

  Препукувања меѓу

  Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Христијан Мицкоски и Зоран Заев Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска истакна дека раководството на ЕСМ (поранешно ЕЛЕМ), распишува тендер за ископ на јаглен и јаловина за цела календарска година на три месеци пред почеток на кампањата за локални избори. Тој посочува дека на

 • June 24, 2021

  Џафери ќе

  Претседателот на Собранието Талат Џафери на крајот на јули или почетокот на август ќе ги распише локалните избори што треба да се одржат во втората половина на октомври. Тоа, како што истакна, ќе зависи од информациите кога завршуваат мандатите на градоначалниците. На средбата со новинарите, претседателот на Собранието рече дека

Page 1 of 9
Skip to toolbar