Насловна

 • December 2, 2022

  Мицкоски: “Херојски”

  Нов пад на индустриското производство! Во Октомври 2022 година споредено со Октомври 2021 година, индустриското производство во Македонија се намалило за 5,3%. Неспособната и криминална влада, “херојски” со своите политики го намалила производството во секторот рударство и вадење на камен за цели 13,2%, намалувањето во преработувачката индустрија е 4%, а снабдувањето

 • December 2, 2022

  Неофицијално –

  Извори на МКД.мк тврдат дека вчера во Арачиново полицајци сопреле возило управувано од лице без никакви валидни документи. Лицето, кoe инаку бил  син на полицаец, упатило навреди кон полициските службеници, по што побегнало од местото на настанот. Веднаш потоа се појавила вооружена група. Од МВР засега не одговараат на прашањата

 • December 2, 2022

  Брнабиќ: Србија

  Премиерката на Србија Ана Брнабиќ Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, ја оцени како „срамна“ изјавата на портпаролот на Европската унија, Петер Стано, за именувањето на Ненад Рашиќ за министер во Владата на Косово и изјави дека поради ова Србија нема да учествува на Самитот на ЕУ – Западен Балкан во

 • December 2, 2022

  Ескобар: Корумпираните

  САД ќе воведат дополнителни чекори за да ги санкционираат корумпираните официјални лица на Балканот. Тоа е важна и ефективна алатка. Треба да ги тргнат тие луѓе од партиските списоци. И ова важи за сите држави во регионот порача заменик-помошникот државен секретар на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар на настан

 • December 2, 2022

  ВМРО-ДПМНЕ: Во

  „Распад ситем“ е фраза која најдобро го опишува енергетскиот ситем во Македонија со власта на Ковачевски и СДС. РЕК Битола работи со еден блок со 75% од инсалираната моќност, иако беше ветувано во функција не се ставени РЕК Осломеј и ТЕЦ Неготино, а хидропотенцијалот е само 18%. Сето ова се

 • December 2, 2022

  АКО РУСКИОТ

  Покажувајќи обединет фронт за време на државната посета, американскиот претседателот Бајден и францускиот претседател Емануел Макрон ја потврдија својата поддршка за Украина пред студената зима, која ќе биде тест за Алијансата, вели Њујорк тајмс. Американскиот претседател Џо Бајден рече дека е „спремен да разговара“ со Владимир Путин за војната во Украина,

 • December 2, 2022

  Разрешена директорката

  Во објавата на Фејсбук каде посочува оти ја разрешил директорката на ОУ „Даме Груев“, градоначалникот на Општина Градско апелира сите засегнати страни да преземат одговорност, оти како што вели, иако е пријавено во МВР и Центарот за социјални работи, сепак се уште нема никаква реакција по однос на овој случај

 • December 2, 2022

  Приватните превозници

  Превозниците од „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ утрово повторно го блокираа сообраќајот во Скопје на десната лента на булеварот „Илинден“. Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски најави дека околу 200 автобуси ќе бидат паркирани пред објектите на Град Скопје. Тој додаде дека ако нема резултат и после денешниот ден, 200 автобуси

 • November 17, 2022

  БОЛНИОТ ВЕЌЕ

  Само во држава како Македонија, пошироката јавност не се сензибилизира на веста која вчера пристина од првата монетарна куќа во земјава, а таа е дека основната каматна стапка која служи како репер за сите други, се зголемува за фантастични 0,75 процентни поени во еден наврат, или, нејзиното ниво се искачи

 • November 16, 2022

  Пари немаме,

  Со лагодното, нeодговорно отфрлање 100 милиони евра од ЕБОР, ни се заканува опасност да го изгубиме кредитниот рејтинг и да се покажеме како несериозни партнери. Како никој не се сети да ги праша опозициските политичари дали вака се однесуваат и кога земаат кредит за по дома… Благодарение на инаетчиското политикантство,

Page 1 of 236
Skip to toolbar