Насловна

 • June 17, 2022

  БГНЕС: Објавен

  Советот на Европската Унија договори финален документ кој содржи рамка за преговори за пристапување на Македонија во ЕУ, како и декларација за отворање на првата Меѓувладина конференција со Скопје. Од документот со кој се запозна БГНЕС, јасно се гледа дека ништо од досегашната официјална бугарска позиција не фигурира во предлог-одлуката

 • June 17, 2022

  Најсовремените борбени

  Два најсовремени воздухопловни ловци Ф-35 денеска слетаа во касарната „Страшо Пинџур“. Борбените авиони на националната гарда на американската сојузна држава Вермнот, ја демонстрираа подготвеноста на НАТО да ја заштити безбедноста на своите земји членки како и тридецениското партнерство помеѓу Македонската армија и националната гарда на Вермонт. „Овој елемент на интеграција

 • June 17, 2022

  Путин одржа

  Рускиот претседател Владимир Путин одржа говор на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург. „Економскиот блицкриг против Русија немаше шанси за успех“, рече Путин. Тој рече дека Европската унија ја губи глобалната конкурентност поради санкциите што ги воведе кон Русија. „Европските политичари ѝ зададоа сериозен удар на нивната економија со своите

 • June 17, 2022

  СИТЕ БУГАРСКИ

  Од телефонскиот разговор на Ковачевски со Макрон на 18 мај годинава. (Фото: Влада на РСМ) Македонија самата прифаќа да го смени Уставот, со што Бугарите ќе бидат вметнати во Преамбулата, до ефективниот почеток на преговорите со ЕУ за да се дигне ветото за првата меѓувладина конференција, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од диломатски

 • June 16, 2022

  Дива лига

  Затвор Идризово, Фото: МИА Никој нема да биде поштеден од одговорност, изјави вчера министерот за правда Никола Тупанчевски, а директорот на „Идризово“ многу го чуди изјавата на МВР во која се споменуваат „многу ножеви и други предмети“. Дрога, оружје, мобилни телефони и голема сума пари пронајде полицијата кај осуденици во

 • June 16, 2022

  Макрон, Шолц,

  Францускиот претседател Емануел Макрон Францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанскиот премиер Марио Драги со специјален воз денеска заминале за Киев, објавија утринава германските и италијанските медиуми, објавувајќи фотографија од Макрон, Шолц и Драги. Макрон претходно ги посети Романија и Молдавија. Тој изрази поостра линија кон Русија

 • June 16, 2022

  Газпром повторно

  Рускиот концерн Газпром повторно предизвика загриженост со најавата за натамошни намалувања на испораката на гас за Германија преку гасоводот Северен тек 1.      Газпром од денеска ќе испорачува максимално 67 милиони кубни метри плин, образложувајќи го чекорот со доцнење на работите на поправка на цевководот. Енергетскиот концерн Сименс Енерџи во

 • June 13, 2022

  Украина: „Не

  Министерот за одбрана на Украина Алексеј Резников изјави дека ситуацијата на фронтот е тешка и дека украинската армија секојдневно губи стотици војници. Тој оцени дека западното оружје кое веќе пристигнало во Украина би било доволно за да се победи секоја војска во Европа, но не и руската. „Ситуацијата на фронтот

 • June 13, 2022

  Бислимовски: Сиромашни

  Најпрво ќе има измена на тарифниот систем а потоа ќе се одреди новата цена за електрична енергија, изјавија од РКЕ. Претседателот на РКЕ, Марко Бислимовски заедно со професорот од Електротехничкиот факултет, Рубин Талевски го претставија онлјан калкулаторот преку кој граѓаните ќе можат да проверат колку трошат и колку плаќаат струја

 • June 13, 2022

  Столтенберг: Киев

    Украина да одлучи колку територија е подготвена да жртвува за мир, вели генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Тој изјави дека Алијансата предводена од САД има за цел да ја зајакне позицијата на Украина на преговарачката маса, но додаде дека секој мировен договор ќе вклучува компромиси, вклучително и територија.

Page 1 of 228
Skip to toolbar