Насловна

 • November 18, 2021

  Царовска Филипче

    Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, најавува дека наскоро ќе има трета влада предводена од Зоран Заев, која ќе претрпи одредени кадровски промени. Можна е промена на шест-седум министерски места. „Сметам дека ќе добиеме наскоро нова влада ‘Заев 3’, дали се тоа двајца, тројца, пет или седум министри што ќе се

 • November 18, 2021

  Светска банка:

  Дознаките испратени во државите со пониски и средни приходи се зголемија за 7,3 отсто оваа година на 589 милијарди долари, соопшти Светската банка, истакнувајќи дека овој тренд на раст е поголем од очекуваниот. Трендот на испраќање дознаки се покажал отпорен и покрај глобалната рецесија предизвикана од пандемијата Ковид-19, бидејќи, освен

 • November 18, 2021

  Анализа: Дали

  Темата Македонија не е приоритет во преговорите за нова бугарска Влада. Победничкиот двоец Петков – Василев ќе се држи до ветувањата со кои ги освои гласовите, пред се ветувањето за нулта корупција во земјата. Според политичкиот аналитичар Владимиров, во однос на Македонија се очекува поинаква реторика која ќе се темели

 • November 18, 2021

  Фотографија на

  По повод Светскиот ден на предвремено родените деца, бројни знаменитости ширум светот светеа во виолетова боја. Германскиот град Ханау се одлучи за споменикот на браќата Грим.        Во Германија годишно предвремено се раѓаат 63 илјади бебиња. Со тоа тие се најголемата група на пациенти во земјата. Големото оптоварување за

 • November 18, 2021

  Кој не

  Вакцинација против ковид. / Фото Архива на Слободен печат За влез на работното место, освен сертификат за вакцинација за примена најмалку една доза, ќе може да се користи и сертификат за прележан ковид-19, како и негативен ПЦР-тест, не постар од 72 часа. Вкупно 131 илјада вработени во јавниот сектор во

 • November 12, 2021

  ЕК: Фискалната

  Ниту на Европската комисија не и е јасно како Владата планира да го намали јавниот долг и  буџетскиот дефицит кога амбициозно најавува дека ќе троши повеќе пари од буџетот за јавни инвестиции. Критики  на сметка на Владата за неисполнување на буџетските планови, нереализирањето на  капиталните проекти во есенските макроекономски прогнози

 • November 12, 2021

  Комисијата за

  Комисијата за заразни болести денеска ќе одржи состанок на кој, како што најави министерот за здравство Венко Филипче, ќе бидат слушнати предлозите и согледувањата по последните анализи на состојбата со Ковид-19 во државава. – Епидемиолошката состојба во земјава бележи зголемување на новодијагностицирани со Ковид-19 почнувајќи во периодот од пред две

 • November 10, 2021

  Бројот на

  За десет дена бројот на активни случаи се зголеми за околу 1.300 и од 6.700 колку што имаше на крајот на октомври, вчера стигна до 8.006. Во претходното деноноќие беа регистрирани нови 677 случаи од 3.317 тестирања, односно позитивни биле околу 20 отсто од тестираните, 13 лица починаа, а регистрирани

 • November 10, 2021

  УКИМ ќе

  Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје денеска хибридно – во свечената сала за седници и онлајн, ќе го одбележи Светскиот ден на науката за мир и развој. На настанот, кој со поздраво обраќање ќе го отвори ректорот на УКИМ, проф. д-р Никола Јанкуловски, ќе бидат промовирани добитниците на годишните награди

 • November 10, 2021

  Прогласена кризна

  30 дена кризна состојба прогласи Владата за да се справи со енергетската криза во Македонија. Одлуката, според министерот за економија, Крешник Бектеши, не е за да се воведат рестрикции на струја, туку да им се помогне на македонските енергетски компании и тоа со 65 милиони евра. Министерот не ја отфрла

Page 2 of 214
Skip to toolbar