Насловна

 • May 14, 2020

  Кошаркарската Федерација

  Иако МЗТ Скопје Аеродром понуди неколку опции и решенија за да се доигра сезоната и да се добие новиот шампион на теренот, Управниот Одбор на македонската кошаркарска Федерација денеска го искажа својот дефинитивен став со кој секако ги разочара аеродромци. За првпат во историјата на Првата македонската кошаркарска лига, една

 • May 14, 2020

  Политичките Афери

  Старите политички афери, и некои нови, ја „победија“ кризата со коронавирусот, барем во изминатава недела. Продолжи судењето за „Рекет”, па продолжија и новите шанси на партиите за меѓусебни обвинувања, а во Струга со масовната литија се прекршија неколку законски одредби во услови на пандемија. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, демантира:

 • May 14, 2020

  Митинзи и

  Носење маски и ракавици, дистанца и дезинфекција, продолжен период за гласање на денот на изборите, но и можност за одржување митинзи и кампања од „врата на врата“ се дел од препораките од Протоколот на Комисијата за заразни болести за одржувањето на изборите кои ги соопшти Министерот за здравство Венко Филипче. Препораките се подготвени

 • May 14, 2020

  Карлос Саинс

    И италијанскиот производител, како и самиот возач, ја потврдија официјализацијата на соработката. Саинс потпишал двегодишен договор што значи дека ќе соработува со Шарл Леклер и во сезоната 2022. „Многу сум среќен што ќе возам за Скудерија Ферари во 2021 и сум возбуден за иднината во тимот. Сѐ уште имам

 • May 14, 2020

  Меѓународниот туризам

  Март се смета за најлош месец за туризмот, кога е регистриран пад од 57 отсто на туристичките пристигнувања по широкораспространетото воведување патни ограничувања и затворањето на аеродромите и националните граници за да се спречи ширењето на вирусот, соопштија од ООН. Притоа се забележани дури 67 милиони меѓународни патници помалку во

 • May 14, 2020

  29 нови

  Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 6 оздравени пациенти во: Штип-1, Велес-3, Гостивар-1, Кочани-1. Во изминатите 24 часа направени се 349 тестирања, а потврдени се 29 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-9, Куманово-1, Прилеп-6, Тетово-5, Струга-2, Велес-2, Битола-2, Охрид-2. Вкупната бројка на ковид

 • May 14, 2020

  Сите градинки

  Скринингот во градинките денеска и официјално е почнат. Додека не сме сигурни дека вработените се негативни на брисевите, нема да се носи одлука тие да се отворат, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција. Тој појасни дека вчера се направени и финалните подготовки, а од денеска веќе се

 • May 14, 2020

  Филипче: Можно

  На состанок во Атина на кој ќе присуствува министерот за здравство Венко Филипче, денеска регионално ќе се договара кога и како ќе се отвораат границите и како ќе се регулира аеродромскиот сообраќај. Дел од соседните земји најавија отворање на границите и затоа е важно да се има координиран пристап за

 • May 14, 2020

  На гласање

  На гласање со маска, дистанца и дезинфицирани, стои во Протоколот за изборниот процес мај 14, 2020 На барање на претседателот Пендаровски, а како резултат на заклучоците од лидерската средба, Комисијата за заразни болести изготви Протокол за спроведување на избори и за целокупниот процес на гласање. Овој протокол беше едногласно поддржан

 • May 14, 2020

  Филипче: Ќе

  Филипче: Ќе бараме продолжување на вонредната состојба Министерот за здравство Венко Филипче најави дека на седницата на Советот за безбедност што треба да се одржи утре ќе се бара продолжување на вонредната состојба во државата за да има механизми за спроведување на препораките за заштита од ковид-19 во периодот што

Page 214 of 216
Skip to toolbar