Насловна

 • May 15, 2020

  Туризмот во

  Се уште не се знае под кои правила и прописи ќе работат плажите долж охридското езеро ова лето. И додека во останатите туристички центри се развиваат необични концепти за на идните гости да им обезбедат неопходна дистанца како што се преградени плочи од плексиглас , регистрирање на бројот на посетителите,

 • May 15, 2020

  Јаневски: Регионална

  Во моментов регионот може да се спаси само доколку сите држави од западен Балкан се држат заедно и настапуваат синхронизирано, на денешната средба се согласија директорот на АППТ Љупчо Јаневски и НЕ Марија Петровиќ, Амбасадор на Република Црна Гора во РСМ. На средбата се актуелизираше идеата за соработка на земјите

 • May 15, 2020

  Мицковски бара

  Лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ прва работа за која треба да се води сметка при дебатата за тоа кога ќе се одржат избори е здравјето на граѓаните. Јас верувам и во Комисијата за заразни болести и капацитетот на техничката Влада и ако тие оценат дека здравјето на граѓаните не е

 • May 14, 2020

  Што всушност

  Во најновото анимирано видео на TED-Ed ќе дознаете многу повеќе за коронавирусите, колку има познати коронавируси и каков е новиот коорнавирус. Така на пример, коронавирусот SARS-CoV предизвикува болест SARS, MERS-CoV предизвикува MERS, а SARS-CoV-2 ја предизвикува болеста COVID-19. Од седумте коронавируси што ги погодуваат луѓето, четири предизвикуваат настинки, благи високо

 • May 14, 2020

  Продолжена вонредната

  Вонредната состојба што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски на 16 април истекува во сабота. Засега останува отворено прашањето дали ќе има ново продолжување. Министерот за здравство, Венко Филипче денеска порача дека ќе биде побарано ново продолжување на вонредната состојба, заради тоа што мерките мора да важат и понатаму. -Утре треба

 • May 14, 2020

  Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ

  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостивањето во емисијата Топ Тема на Телма телевизија истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е спремно за избори и кога и тие да се случат ќе го победи на тие избори, но цената за тоа не смее да бидат изгубени човечки животи. „Знам дека нашиот политички противник

 • May 14, 2020

  Мицкоски: Филипче

  Во вечерашната емисија “Топ тема” на Телма телевизија лидерот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изрази сомнеж околу тоа зошто министерот за здравство Венко Филипче би сакал да ја продолжи вонредната состојба и посочи дека неговите мотиви се можеби политички. -Јас во лекарот Филипче имам доверба. Но, ова е

 • May 14, 2020

  Експресниот автопат

  Со денови анализираме со луѓето кои што се тука, а се дел од економскиот тим со кој што јас работам, но и со оние кои што се мои стратешки соработници а не се овде како Гоце Андреевски, Хозе Караско итн… и верувајте ми дека имаме јасен план по две сценарија

 • May 14, 2020

  Колумна на

  Зошто? Па затоа што човештвото е буквално јавнато од „либералниот“ неофашизам кој во 2001 година Ѓунер Исмаил (еден од неговите издресирани поклоници) го најави радосно како МЕКА ДИКТАТУРА НА ЛИБЕРАЛНАТА ДЕМОКРАТИЈА. Јас и тогаш полемички во „ЗУМ“ неделникот го изделкав заради конструктот на зборови кои суштински и логички не стојат заедно и

 • May 14, 2020

  Уставениот суд

  Нема повеќе посебен полициски час за лица над 67 години и за младите под 18 година. Уставните судии решија да поведат постапка за оценка на уставноста на владина уредба со која што се ограничуваше движењето на граѓаните спорeд возраста. Посебниот режим за движење на пензионерите и малолетниците од утре не

Page 228 of 232
Skip to toolbar