Насловна

 • July 25, 2022

  СДСМ знае

  СДСМ знае дека ќе доживее дебакл, затоа не поддржува референдум, предавникот Ковачевски ја чува фотељата. Ако СДСМ беа уверени дека договорот кој го постигнале и протоколот кој го потпишаче се толку добри, тогаш немаше да имаат проблем да излезат на референдум. СДСМ знаат дека договорот е лош и дека е

 • July 20, 2022

  ОМД: ЧЛЕНСТВО

  Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) е загрижена дека денешниот чекор на Република Македонија кон членство во Европската Унија е погубен и води кон катастрофални отстапки без никакви гаранции за успех. Имено, македонската влада мора да направи уставни промени за почеток на преговори кои може да траат бесконечно. И кога можеби еден

 • July 20, 2022

  ММФ: Како

    Руската инвазија на Украина дополнително ја затемни перспективата за глобалниот раст, при што европската економија се соочува со сериозно назадување со оглед на трговските, инвестициите и финансиските врски со завојуваните земји. Сега, Европа трпи делумен прекин на извозот на природен гас од Русија, нејзиниот најголем снабдувач со енергија. –

 • July 20, 2022

  Од јануари

  За првите шест месеци од годинава, според податоците на Централниот регистар, речиси 5.000 фирми се затвориле. Најголем дел од нив се од трговијата, објекти за сместување, но и од преработувачката индустрија. Економистите предупредуваат дека годинава таа бројка ќе биде поголема од претходните години. Глобалната криза наместо да спласнува се засилува,

 • July 20, 2022

  РУСИЈА ПОДГОТВУВА

  Москва веќе постави проруски функционери за да ги водат окупираните региони (Фото: Гети) Русија подготвува анексија на окупираните украински територии според примерот на Крим, заради што планира да организира лажни референдуми најрано во септември, предупреди Вашингтон. Повикувајќи се на разузнавачки извори, портпаролот на Советот за национална безбедност Џон Кирби вели

 • July 19, 2022

  Отворена првата

  „Историски ден за Северна Македонија кој е резултат долготрајни напори и големата одлука на граѓаните. Политиката на проширување на Европската унија директно придонесува за стабилноста и мирот на Западен Балкан“, изјави македонскиот премиер Димитар Ковачевски на првата Меѓувладина конференција на Северна Македонија со ЕУ. Отворајќи ја конференцијата Јан Липавски, министер

 • July 19, 2022

  Во Грција

  Во Грција организација од Лерин почнува со бесплатни онлајн курсеви по македонски јазик Центарот за македонски јазик во Грција е новоформирана невладина организација која се обидува да го заштити и промовира македонскиот јазик во Грција. Од денеска Центарот почнува со бесплатни онлајн курсеви по македонски јазик за почетници. Курсот е наменет за

 • July 19, 2022

  Путин во

  Путин во Техеран на средба со Ердоган и Раиси Рускиот претседател Владимир Путин и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Техеран ќе има средба со иранскиот и турскиот колега Ебрахим Раиси и Реџеп Таип Ердоган. „Во Техеран ќе се одржи состанок на лидерите на државите

 • July 19, 2022

  БУГАРИЈА ПОТВРДИ

  БУГАРИЈА ПОТВРДИ ПРЕД ЕУ ДЕКА НЕ ГО ПРИЗНАВА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК СО ПОСЕБНА ДЕКЛАРАЦИЈА Упатувањето во документите на ЕУ на официјалниот јазик на Македонија во никој случај не треба да се толкува како признавање на „македонскиот јазик“ од Република Бугарија, вели декларацијата; – Од вчерашното потпишување на вториот булатерален Протокол во

 • July 16, 2022

  МИЦКОСКИ ПОКАЖА

  Прашан дали ќе се премисли за уставните измени ако бугарските власти го признаат македонското здружение во Бугарија ОМО Илинден, Мицкоски не одговори децидно. (Фото: Фејсбук) Веднаш по изгласувањето на заклучоците по Информацијата на Владата за неа прифатливиот француски предлог за кревање на ветото на Бугарија за почеток на преговорите на

Page 3 of 232
Skip to toolbar