Насловна

 • November 1, 2021

  Чакаровски: Машинскиот

    Фото: МИА Машинскиот персонал во МЖ Транспорт АСД Скопје е во бојкот поради неисплатен втор дел од септемвриската плата, а во целосен прекин се товарниот и патничкиот железнички сообраќај, изјави денеска за МИА Душко Чакаровски, претставник на машинскиот персонал. Чакаровски информираше дека товарниот сообраќај е намален за 90 проценти

 • November 1, 2021

  Арсовска со

  Досегашниот градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов, синоќа доживеа пораз од Данела Арсовска, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ. Според, податоците на Државната изборна комисија (ДИК), од 100% обработени гласачки ливчиња, Арсововска имала за 28.083 повеќе гласа од Шилегов. За Арсовска гласале 118.765, а за Шилегов 90.682 граѓани, или во проценти, 54,66% наспроти

 • November 1, 2021

  Бугарските медиуми

  Вториот круг од локалните избори во Северна Македонија е главна тема во бугарските печатени изданија и електронски медиуми, јави дописникот на МИА од Софија. Темата со локалните избори по кои уследи оставката на премиерот на Северна Македонија Зоран Заев, беше објавена во сите медиуми, без да се даваат коментари за

 • October 27, 2021

  Состојбите со

    На почетокот, морам да го нагласам фактот дека за мене и дел од семејството, изминатава недела, силен впечаток остави едно ново филмско остварување, кое, верувам никого не остави рамнодушен кога се во прашање емоциите и сеќавањата на едно време до деведесеттите. Иако не сум фан на таквата музика, сепак,

 • October 27, 2021

  Три дена

  На три дена до крај на кампањата за вториот круг од Локалните избори се засилуваат активностите и средбите со граѓани на кандидатите на изборите, но не изостануваат и меѓусебните обвинувања на опонентите. Кандидатите ја презентираат програмата пред граѓаните со ветувања за подобар живот во општините, но во исто време и

 • October 27, 2021

  По изборите,

  Функционери на ДУИ Двата договора се прагматични, ги коментира Селим Ибраими, политички аналитичар од Институтот за безбедносни студии и развој, договорите што ги постигнаа Али Ахмети и Мендух Тачи, односно Зијадин Села и Билал Касами за меѓусебна поддршка во вториот круг од локалните избори в недела во некои општини. –

 • October 27, 2021

  НОВИТЕ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ

    Дел се веќе избрани и седнаа на новите градоначалнички фотељи, дел во недела одат на соочување со своите противкандидати во вториот изборен круг и се надеваат на победа, но факт е дека новите градоначалници кои ќе бидат избрани на овие локални избори имаат уште една причина повеќе за задоволство,

 • October 24, 2021

  Тортевски: СДСМ

  Настапите на лидерот на СДСМ Зоран Заев, во кои го плаши „граѓанството“ со ВМРО-ДПМНЕ небаре е бабарога, за адвокатот Александар Тортевски излегуваат од кругот на партиско делување и стануваат опасност за целата држава. -Сакам СДСМ да си одат, а не сакам да се врати ВМРО. Заев станува проблем на целото

 • October 24, 2021

  Пецаков: Потребно

  Измината е од прилика веќе една недела каде што со несмален интензитет и буквално енергија која што ја поседуваме. Одиме по граѓаните, тропаме по вратите, ја бараме нивната поддршка едноставно она кое што е потребно и покрај огромната предност на ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг од 2.000 гласови, е потребно масовна

 • October 24, 2021

  Димитриевски: Не

  Независниот кандидат за градоначалник од иницијативата „За наше Куманово“, Максим Димитриевски на денешната прес-конференција кажа дека никогаш не ги делел граѓаните по ниту една основа и ја побара поддршката од кумановци без разлика на нивната партиска или какви било друга определба. – Сакам во оваа прилика на оваа прес-конференција да

Page 4 of 214
Skip to toolbar