Насловна

 • July 16, 2022

  Меѓу тајните

  Меѓу тајните на Ватикан записи во кои се спомнува Македонија: Од татковината на големиот цар Александар Македонски     Луѓето секогаш ќе прашуваат: што кријат верските власти зад затворени врати? Кое и какво богатство е скриено во ходниците на Ватикан? И покрај тврдењата дека папата има докази за вонземјани и

 • July 16, 2022

  Николоски: Прифаќањето

  Николоски: Прифаќањето на бугарските барања е најголемо предавство во независна Македонија, многу брзо ќе дојде генерација која што предавството ќе го избрише „Еве трет ден дебата за можеби една од најбитните и најсуштински работи за која што македонското Собрание дискутирало во оваа сала од прогласувањето на независност до денес. Можеби

 • July 16, 2022

  МНОГУ МИ

  „Многу ми е срам поради континуираното предавство кон Северна Македонија од страна на ЕУ. Зборовите на Фон дер Лајен не можат да бидат доволно слатки за да го премачкаат ова”, порачува Бутикофер на Твитер. Пратеникот во Европскиот парламент од редовите на Зелената партија, Рајнхард Бутикофер, се срами од постојаното предавство

 • July 16, 2022

  Јанушев: Ќе

  . На денешната седница во собранието на Република Македонија пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев истакна дека СДСМ од сега се СДС-Бугарска, а на претседателот на владата и сите од власта им порача дека ќе си лежат сите до еден за предавство, ќе си лежат и ќе си одговараат

 • July 16, 2022

  Собранието ги

  Илустрација Со 68 гласа „За“ пратениците во Собранието денеска ги усвоија заклучоците за таканаречниот француски предлог со кој треба да се откочат македонските евроинтеграции. Немаше против и воздржани пратеници. Усвојувањето на предлогот беше дочекан со аплауз од пратениците од владејачкото мнозинство. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ по завршувањето на дебатата и пред

 • July 15, 2022

  ВО СОБРАНИЕ

  ВО СОБРАНИЕ И ДЕНЕС ГЛАВЕН ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, надвор пак ќе се протестира       И денес ќе има протест против францускиот предлог за укинување на бугарското вето и деблокирање на преговорите за европска интеграција на Македонија. Организаторите најавија нов протест за денес во 11 часот, при што ќе биде

 • July 15, 2022

  СДСМ ги

  СДСМ ги повика пратениците да гласаат за францускиот предлог, ВМРО-ДПМНЕ обвинува за предавство Опозицијата жестоко го нападна премиерот Ковачевски по вчерашниот настап во Собранието Последниот европски предлог за почеток на преговорите со ЕУ на вистински начин ги отсликува нашите дефинирани позиции, порача денес владејачката СДСМ на стартот на денешното продолжение

 • July 15, 2022

  Спасовски со

  Спасовски со апел за мирни протести: Полицијата ќе биде на должност исклучиво за обезбедување на граѓаните и виталните државни објекти АлсатJuly 15, 2022  397 Less than a minute Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски апелира на одговорно однесување и мирни протести без насилство, откако вчера беа приведени повеќе лица за време

 • July 5, 2022

  Предлогот на

  Францускиот предлог оди во Собрание. Премиерот Димитар Ковачевски порача дека Собранието ќе донесе одлука дали земјата ќе ги отпочне преговорите со ЕУ. Опозицијата најавува работни групи кои ќе треба да работат на спорните делови од текстот. ВМРО-ДПМНЕ најавува дека ќе се формираат работни групи кои ќе работат на предлог-забелешките на преговарачката рамка со

 • July 5, 2022

  Протести и

  Повеќе илјади граѓани и денеска излегоа на протести против францускиот предлог за почеток на пристапните преговори со ЕУ на Северна Македонија. Маршот започна пред владата, а заврши пред Собранието      Протести против францускиот предлог во Скопје. фото: архива Протестите против францускиот предлог за почеток на пристапните преговори со ЕУ на

Page 4 of 232
Skip to toolbar