Насловна

 • November 18, 2021

  Анализа: Дали

  Темата Македонија не е приоритет во преговорите за нова бугарска Влада. Победничкиот двоец Петков – Василев ќе се држи до ветувањата со кои ги освои гласовите, пред се ветувањето за нулта корупција во земјата. Според политичкиот аналитичар Владимиров, во однос на Македонија се очекува поинаква реторика која ќе се темели

 • November 18, 2021

  Фотографија на

  По повод Светскиот ден на предвремено родените деца, бројни знаменитости ширум светот светеа во виолетова боја. Германскиот град Ханау се одлучи за споменикот на браќата Грим.        Во Германија годишно предвремено се раѓаат 63 илјади бебиња. Со тоа тие се најголемата група на пациенти во земјата. Големото оптоварување за

 • November 18, 2021

  Кој не

  Вакцинација против ковид. / Фото Архива на Слободен печат За влез на работното место, освен сертификат за вакцинација за примена најмалку една доза, ќе може да се користи и сертификат за прележан ковид-19, како и негативен ПЦР-тест, не постар од 72 часа. Вкупно 131 илјада вработени во јавниот сектор во

 • November 12, 2021

  ЕК: Фискалната

  Ниту на Европската комисија не и е јасно како Владата планира да го намали јавниот долг и  буџетскиот дефицит кога амбициозно најавува дека ќе троши повеќе пари од буџетот за јавни инвестиции. Критики  на сметка на Владата за неисполнување на буџетските планови, нереализирањето на  капиталните проекти во есенските макроекономски прогнози

 • November 12, 2021

  Комисијата за

  Комисијата за заразни болести денеска ќе одржи состанок на кој, како што најави министерот за здравство Венко Филипче, ќе бидат слушнати предлозите и согледувањата по последните анализи на состојбата со Ковид-19 во државава. – Епидемиолошката состојба во земјава бележи зголемување на новодијагностицирани со Ковид-19 почнувајќи во периодот од пред две

 • November 10, 2021

  Бројот на

  За десет дена бројот на активни случаи се зголеми за околу 1.300 и од 6.700 колку што имаше на крајот на октомври, вчера стигна до 8.006. Во претходното деноноќие беа регистрирани нови 677 случаи од 3.317 тестирања, односно позитивни биле околу 20 отсто од тестираните, 13 лица починаа, а регистрирани

 • November 10, 2021

  УКИМ ќе

  Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје денеска хибридно – во свечената сала за седници и онлајн, ќе го одбележи Светскиот ден на науката за мир и развој. На настанот, кој со поздраво обраќање ќе го отвори ректорот на УКИМ, проф. д-р Никола Јанкуловски, ќе бидат промовирани добитниците на годишните награди

 • November 10, 2021

  Прогласена кризна

  30 дена кризна состојба прогласи Владата за да се справи со енергетската криза во Македонија. Одлуката, според министерот за економија, Крешник Бектеши, не е за да се воведат рестрикции на струја, туку да им се помогне на македонските енергетски компании и тоа со 65 милиони евра. Министерот не ја отфрла

 • November 10, 2021

  Оставките на

  Извршниот и Централниот одбор на СДСМ синоќа едногласно донесоа одлука премиерот и лидер на партијата Зоран Заев да ги одложи оставките се додека не се нормализираат процесите во државата. – Во демократска дискусија во која што членовите на ЦО имајќи ги предвид пред се случувањата во државата и моментумот во

 • November 9, 2021

  Албанските партии

  Лидерот на Левица, Димитар Апасиев смета дека албанските партии имаат „историска шанса да го стават ДУИ во опозиција“. -Ако пратениците на Алијанса, Алтернатива и Беса не ја искористат историската шанса во четврток да го стават ДУИ во опозиција, тогаш на наредни избори (кога и да бидат) ќе бидат прегазени токму

Page 5 of 216
Skip to toolbar