Насловна

 • November 9, 2021

  Четири сценарија

  Што може да се случи в четврток за кога е закажано гласањето за доверба на владата, а по барање на опозицијата? Александар Кржаловски од МЦМС и Сефер Селеми од Демокраси Лаб, ја анализираат можноста и последиците од четири сценарија. Заплетканата македонска политичка сцена по локалните избори и најавената оставка на

 • November 9, 2021

  Владата прогласи

  Владата на денешната седница донесе одлука за прогласување на кризна состојба во енергетскиот сектор во траење од 30 дена на барање на Комисија за следење на состојбите со снабдување со електрична енергија формирана од Министерството за економија. Како што информираше министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција во Владата,

 • November 7, 2021

  ЗГОЛЕМЕНИ ЦЕНИТЕ

    Цените на нафтата се искачија на 81 долар на меѓународните пазари, бидејќи одлуката на водечките производители скромно да ги зголемат залихите го засени извештајот за претстојното враќање на саудиското производство на нивоата пред пандемијата. На лондонскиот пазар цената на барелот порасна за 36 центи во однос на претходното затворање

 • November 7, 2021

  Најдена е

    Ексклузивно откритие има во прилепскиот архив, каде е пронајдена географска карта од 19 век на која е исцртана „Виа Игнација“.   Првпат во јавноста е откриено исцртување на познатиот римски стопанско-трговски пат „Виа Игнација“ што поминува низ Македонија. Директорката на прилепскиот архив, Елена Чагороска, вели дека станува збор за

 • November 7, 2021

  Хибридна оставка

  Да не претеравме малку? Што има ние толку многу да мислиме за оставката на Заев? Освен тоа, на толку мислење, постои опасност да смислиме нешто паметно. Он нека му ја мисли. Никој не го влечеше за јазик. Никој не го тераше да се прави важен. Да нѐ предизвикува. Да се

 • November 2, 2021

  Плановите за

  Светски познатиот портал за туристички препораки, „Лонли планет“ (Lonely Planet), ја објави својата листа најдобри дестинации за 2022 година. Во 1973 година, една млада британска двојка – Тони и Морин Вилер, објави водич за евтини патувања во Азија. Тоа, по случаност, се претвори во глобален туристички бренд наречен „Лонли планет“.

 • November 2, 2021

  Времето денеска:

  Ќе биде облачно и посвежо со врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во западните делови (над 20 л/м2) и проследени со засилен јужен ветер. Во попладневните часови врнежите постепено ќе престануваат. Дневната температура ќе биде од 9 до 16 степени. Во Скопје и околината слично време. Дневната температура ќе

 • November 2, 2021

  КОИ СЕ

  Од оставка на актуелната  влада, со или без нови предвремени парламентарни избори па се до ново парламентарно мнозинство со нов премиер. Сите опции отворени, и се во игра откако вчера Заев по резултатите од локалните избори поднесе оставка од премиерската функција но и од лидерската во партијата. Дел од аналитичарите

 • November 1, 2021

  Чакаровски: Машинскиот

    Фото: МИА Машинскиот персонал во МЖ Транспорт АСД Скопје е во бојкот поради неисплатен втор дел од септемвриската плата, а во целосен прекин се товарниот и патничкиот железнички сообраќај, изјави денеска за МИА Душко Чакаровски, претставник на машинскиот персонал. Чакаровски информираше дека товарниот сообраќај е намален за 90 проценти

 • November 1, 2021

  Арсовска со

  Досегашниот градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов, синоќа доживеа пораз од Данела Арсовска, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ. Според, податоците на Државната изборна комисија (ДИК), од 100% обработени гласачки ливчиња, Арсововска имала за 28.083 повеќе гласа од Шилегов. За Арсовска гласале 118.765, а за Шилегов 90.682 граѓани, или во проценти, 54,66% наспроти

Page 6 of 216
Skip to toolbar