Македонија

 • March 2, 2021

  Писмото на

    Писмото на невлaдиниот Културен центар „Иван Михајлов“ од Битола ја крена на нозе Бугарија. Откако вчера бугарскиот претседател Румен Радев ги повика шефовите на безбедносните служби за да преземат мерки поради наводни повреди на правата на Бугарите во Македонија, утрово и министерката Захариева  во интервју за БНТ рече дека

 • March 2, 2021

  Маричиќ три

  Бојан Маричиќ три дена знаел за бегството на Мијалков и ништо не преземал, има ли појасен доказ за договорот Заев – Мијалков, прашувааат од ВМРО-ДПМНЕ. Маричиќ ја криел информацијата дека Мијалков ќе бега и помагал да ср реализира планот Заев – Мијалков. Мијалков кој бил помаган од власта на крај

 • March 2, 2021

  Програмерка откри

  Македонска програмерка открила голема слабост во системот за самопопишување. Објавувајќи во Фејсбук групата „Сојузен комитет на програмери на Република Македонија“ таа посочи дека секое лице кое ќе вклучи VPN може да се попише од Македонија, иако оваа апликација е наменета за македонските граѓани во странство. -Наидов на грешка во апликацијата за само-попишување

 • March 1, 2021

  Каков е

    Од Си-ен-ен разговарале со Лорен Кент и Сем Кајли, кои живеат во Обединетото Кралство и Израел, соодветно, за да се види каков е животот во моментов во земјите кои станаа пример за вакцинирање на жителите против Ковид-19. Како што објаснува Кајли, во Израел е забрането јадењето во ресторани на

 • March 1, 2021

  Џафери на

  Дали Собранието на Република Северна Македонија неделава ќе одржи пленарна седница ќе се знае веројатно денеска по редовната понеделничка координативна средба на првите луѓе на пратеничките групи со претседателот на Парламентот Талат Џафери. За договореното на координацијата потоа ќе бидат информирани и координаторите на опозициските партии ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса на

 • February 26, 2021

  Судот му

   Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за укинување на мерката куќен притвор и му одреди ефективен притвор, до правосилност на пресудата на Сашо Мијалков. Судијката Џенета Бегтовиќ ја задолжи полицијата Мијалков да биде спроведен од неговата домашна адреса во КПУ Затвор Скопје. Судот делумно го прифати

 • February 26, 2021

  Полицајци го

  Со полициска придружба од домашен притвор во Основниот кривичен суд Скопје пристигна обвинетиот Сашо Мијалков за да ја слушне пресуда за предметот „Таргет-Тврдина“, што се однесува на масовното прислушување и уништување на опремата од Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК). Во овој предмет обвинети се поранешниот началник на Петтата управа во

 • February 25, 2021

  Николоски: Во

  Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница постави прашање до премиерот Зоран Заев во врска со конкурсот за попишувачи на претстојниот попис, кој беше објавен на страниците на неколку општински организации на СДСМ. Николоски праша по која методологија ќе се избираат овие кандидати и кој критериуми ќе се користат при

 • February 25, 2021

  Во Белата

  Во пресрет на пресудата за случајот „Таргет-Тврдина“, нови бранувања на македонската политичка сцена околу случајот со бегството на екс-шефот на тајната полиција.      Во пресрет на утрешната пресуда за случајот со нелегалното прислушување наречен „Таргет-Тврдина“, нови бранувања на македонската политичка сцена околу случајот со бегството на екс-шефот на тајната полиција, Сашо Мијалков.

 • February 21, 2021

  Не собира

  МАКЕДОНИЈА21.02.2021 / 20:55 Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го коментира ставот на универзитетскиот професор Борче Давитковски дека потписит есобрани за укинување на Законот за попис не важат.   Не колега, ако можам така да те наречам. Не собира Мицкоски потписи, народот се крена! Ова се потписите на народот против таквите

Page 1 of 82
Skip to toolbar