Македонија

 • August 16, 2022

  Повисоки даноци

      Само наредната година за враќање доспеваат кредити од една милијарда евра плус 150 милиони евра камати. Долговите ќе се враќаат со нови задолжувања, со уште повисоки камати. Потребна е суштинска реформа на даночниот систем, но прогресивниот данок го блокира олигархијата, вели Петар Гошев. Оваа и наредните две години

 • August 16, 2022

  Кочанските оризопроизводители

  очанските оризопроизводители излегоа на протести, во селото Облешево го блокираат патот Штип-Кочани. Сметаат дека откупната цена и на белиот ориз и на оризовата арпа се прениски и годинава не им ги покриваат трошоците. Здравко Арсов од Иницијативниот одбор за спас на оризопроизводството вели дека производствената цена е повисока од откупната.

 • August 16, 2022

  Единствена Македонија:

  „Вчера започна подарувањето на македонската историја на Бугарија со т.н. препораки на мешовитата македонско-бугарска комисија за историски прашања со кои Цар Самуил се прогласува за бугарски цар, Св. Климент и Св. Наум се испратени од бугарската држава и се хиротисани во рамки на бугарската црква и дека Охрид е бугарски

 • August 9, 2022

  ВМРО-ДПМНЕ: Костадиновска

  Скандалозната изјава на министерката за култура Костадиновска Стојчевска е најава за орвеловиот свет на цензура и ограничување на уметничкото творештво во Македонија. Тоа е резултат на погубните, понижувачки и антимакедонски договори и протоколи кои ги склучи владата на Ковачевски. Всушност скафандер министерката само го кажа тоа кое што владата на

 • August 5, 2022

  Ивор Мицковски:

  Ова е официјалната биографија на Министерката за култура пред да стане пратеник и министер, пишува Ивор Мицковски. Бисера Костадиновска Стојчевска е родена на 20 февруари 1986 година во Битола. Докторирала на Педагошкиот факултет, УКЛО – Битола, англиски јазик. Од 2009 до 2012 година e избрана за лектор по англиски јазик

 • August 5, 2022

  Божиновски: Со

  ,,Застој, бавна динамика и зголемени трошоци за инфраструктурните проекти” е заклучокот од Извештајот на Државниот завод за ревизија на успешност на тема „Задолжување на субјектите од јавниот сектор, степен на искористеност на кредитите и заемите и платени и створени трошоци“. Изградба на патна делница Кичево Охрид (57 км) Државата со

 • August 5, 2022

  Анџела Прајс

    Од нејзиното сослушување во Сенатската комисија за надворешни работи минатата недела Таа доаѓа на местото на Кејт Брнз, која ја извршува функцијата амбасадорка на САД во Скопје од 2019 година Анџела Прајс Агелер е потврдена за нова амбасадорка на САД во Северна Македонија, објави на Твитер демократското мнозинство во

 • August 5, 2022

  „Ковачевски и

  Ковачевски и СДСМ знаат дека ќе доживеат дебакл, затоа институциите се распаѓаат, УЈП и Финансиска полиција дувло за рекет? Гледаме од препукувањата помеѓу Вилма Русковска и Арафат Муареми како полека ќе почне да излегува сето она што го правеле, сето она што го ставале под тепих и мислеле дека нема

 • August 4, 2022

  ЌЕРКАТА НА

  ЕСМ беше задолжена од владата да формира три друштва за производство, снабдување и дистрибуција на топлинска енергија со цел да учествува на јавниот оглас за преземање на парното од БЕГ, на која Регулаторната комисија за енергетиkа ѝ ги одзеде лиценците.   Ќерката на претседателот на Собранието Талат Џефери, Бесиајна Џафери Беќири

 • August 4, 2022

  СТАНЕТЕ МАКЕДОНЦИ

  Македонската влада подготвува нов закон со кој ќе се овозможи да се обелоденат сите досиеја на „злобната југословенска државна безбедност од 1945 до 1991 година“, објави БГНЕС. Тоа е одлука со која ќе се исполни заложбата од протоколот потпишан меѓу министрите за надворешни работи на Бугарија и наМакедонија, Теодора Генчовска

Page 1 of 155
Skip to toolbar