Uncategorized

 • May 29, 2021

  АНАЛИЗА: ДОЛГОВИТЕ

    И на квартално и на годишно ниво – раст на долговите на државните институции , општини, јавни претпријатија, министерства, здравствени установи, училишта – на крајот од првиот квартал од годинава достигнаа скоро 312 000 000 евра, пишува “Порталб”. Новите податоци покажуваат дека дел од општините го зголемиле долгот а

 • May 27, 2021

  Помалку новозаболени

  Бројот на новозаболени со Ковид-19 се намалува. Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а кај граѓаните интересот за вакцинација секојдневно се зголемува. Вакцинацијата се спроведува согласно Националниот план за имунизација. Во текот на вчерашниот ден почна вакцинација на лицата со ретки болести заведени во Националниот регистар за

 • February 1, 2021

  СКОПСКИ „ГРАДСКИ

  Ќе се продаваат 4 тротинети, 7 електрични и 22 обични велосипеди; – Архивска слика од еден од пунктовите за изнајмување на велосипеди. Скопското јавно претпријатие „Градски паркинг“ ги продава велосипедите и тротинетите кои беа купени со буџетски пари за да се изнајмуваат. Но, бидејќи проектот за изнајмување не успеа, јавното

 • November 1, 2020

  И „8-ми

  Слободни кревети за хоспитализација во Градската општа болница „8-ми септември“ во Скопје нема. „Од 80 кревети, 79 се веќе пополнети со пациенти. Секогаш оставаме едно или две слободни места за најтешко болните од Ковид- 19. Од синоќа до утрово извршивме исто така 80 прегледи на пациенти кои се жалеа на

 • September 1, 2020

  Казнети 437

        Во текот на изминатото деноноќие, на територијата на цела држава, полицијата прекршочно казнила 437 лица за неносење маски. Со Уредба на Владата, од 23 април годинава во земјава е задолжително носење лична заштита на лицето: маски, марами или шалови надвор од домот односно при движење на јавни места

 • August 16, 2020

  Половина милијарда

  Половина милијарда денари или 8,5 милиони евра во една година за плати на повеќе од 1400 вработени луѓе, повеќето по рамковен,  во непознато министерство – дали Македонија има фантом во Владата и зошто воопшто постои Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците? Со него раководи Садула Дураку од ДУИ,

 • August 13, 2020

  Учење на

        Со оглед на тоа дека немаме некои јасни насоки како ќе тераме од 1 септември, планирам да им организирам двонеделна обука на наставниците во нашето училиште за платформата што ќе ја користиме. Онлајн-наставата е изводлива, мора да размислуваме што можеме да работиме во македонски услови, а не

 • August 11, 2020

  Преку 20

  Во изминатите шест недели бројот на потврдени нови инфекции е удвоен. Американските научници сметаат дека вистинската бројка е многу поголема. За тоа постојат две причини. СЗО сепак укажува дека постојат зраци на надеж.      Корона-инфекциите стануваат потврден случај кога луѓето се тестираат, но капацитетите за тестирање се ограничени. На тој

 • August 11, 2020

  Авион од

  Авион од Скопје со 157 патници од кои 24 позитивни на Ковид-19 слетал во саботата на аеродромот во Турку, Финска, тамошната министерка за семејни работи и социјални услуги, Криста Киуру. Тоа, според агенцијата „Ројтерс“ е причина за земјата на европскиот север да воведе задолжителни тестови за коронавирус и карантин за

 • August 10, 2020

  Неизвесно заедничкото

  Додека преговорите за ново владеачко мнозинство се држат далеку од љубопитната јавност, еден од потенцијалните партнери, ДУИ, настојува да го одржи континуитетот во одбележувањето на денот кога беше потпишан Рамковниот договор, 13-ти август. Оваа година, Али Ахмети им испрати покани за средба токму на овој ден на лидерите на другите

Page 1 of 4
Skip to toolbar