Македонија

 • October 6, 2022

  НИ БОЈКО,

  Ставот на Бугарија и понатаму ќе остане непроменет, а тоа значи дека не постојат Македонци, дека нема македонски јазик и дека имаме заедничка историја, вели поранешниот дипломат Ристо Никовски. Какви промени ќе претрпи преговарачкиот процес со Македонија по промената на власта во Бугарија? Ќе успее ли новиот бугарски премиер да

 • October 6, 2022

  Прв ден

  Прв ден откако Ковачевски е мандатар за влада фирмата основана од него Пиксел груп добива 203 илјади евра државна помош. Во период од 2019 година до 2021 година Пиксел груп основана од дезертерот Ковачевски од владата и од ФИТР добила над половина милион евра помош. Во половина од тој период

 • October 6, 2022

  Груби почнува

    Додека опозицијата ги блокира процесите, измислува форми на филибастеринг и постојано бара предвремени избори, миниреконструкцијата на Владата, за која се шпекулира подолго време, поголеми шанси има да ја направи Ахмети отколку премиерот Ковачевски Ќе им успее ли на 20-ина незадоволни од дезинтегрираната унија на „интегративци“ (ДУИ) да го постигнат

 • September 18, 2022

  Багерот за

  Денеска е прекината работата на багерот за ископ на јаглен на најдолната точка во “Суводол“, но прекинот ќе биде краток, соопштија од РЕК Битола. „Багерот 630/2 кој врши ископ на јаглен на најдолната точка во Рудникот ПЈС Суводол во РЕК Битола од попладнево е во краткотраен прекин заради обилните врнежи

 • September 18, 2022

  Поради кибер

  Поради кибер нападот, ТИМС системот повторно вон функција на граничните премини Горица и Ќафасан September 18, 2022 Балкан, Македонија – Поради кибер нападот повторно се појавија проблеми со ТИМС системот во Албанија, овој пат главно на граничните премини во југоисточниот дел на земјата, на албанско – македонската граница.    

 • August 19, 2022

  Русковска –

    Суспензија на правото и правдата, тоа за шефицата на обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска значи нејзината суспензија. Вели дека по неа тешко дека некој обвинител сериозно ќе продолжи да постапува по нејзините предмети. Таа денеска поднесе жалба на одлуката за суспензија. Апсолутно ова не е притисок од сегашната

 • August 16, 2022

  Повисоки даноци

      Само наредната година за враќање доспеваат кредити од една милијарда евра плус 150 милиони евра камати. Долговите ќе се враќаат со нови задолжувања, со уште повисоки камати. Потребна е суштинска реформа на даночниот систем, но прогресивниот данок го блокира олигархијата, вели Петар Гошев. Оваа и наредните две години

 • August 16, 2022

  Кочанските оризопроизводители

  очанските оризопроизводители излегоа на протести, во селото Облешево го блокираат патот Штип-Кочани. Сметаат дека откупната цена и на белиот ориз и на оризовата арпа се прениски и годинава не им ги покриваат трошоците. Здравко Арсов од Иницијативниот одбор за спас на оризопроизводството вели дека производствената цена е повисока од откупната.

 • August 16, 2022

  Единствена Македонија:

  „Вчера започна подарувањето на македонската историја на Бугарија со т.н. препораки на мешовитата македонско-бугарска комисија за историски прашања со кои Цар Самуил се прогласува за бугарски цар, Св. Климент и Св. Наум се испратени од бугарската држава и се хиротисани во рамки на бугарската црква и дека Охрид е бугарски

 • August 9, 2022

  ВМРО-ДПМНЕ: Костадиновска

  Скандалозната изјава на министерката за култура Костадиновска Стојчевска е најава за орвеловиот свет на цензура и ограничување на уметничкото творештво во Македонија. Тоа е резултат на погубните, понижувачки и антимакедонски договори и протоколи кои ги склучи владата на Ковачевски. Всушност скафандер министерката само го кажа тоа кое што владата на

Page 1 of 155
Skip to toolbar