СВЕТ

 • May 5, 2022

  КАМПАЊАТА НА

  Бугарскиот премиер Кирил Петков неодамна јавно побара од сите бугарски државјани во светот да донираат по една плата за помош на Украина. Кампањата на Петков „Една плата за Украина“ ја започна на неговиот официјален профил на Фејсбук. – Почнувам јавна кампања за собирање финансиски средства кои што ќе бидат доставени

 • May 4, 2022

  МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИ

  Неодамнешно истражување кое вчера беше објавено од страна на норвешка група  истражувачки новинари, покажува дека и македонски олигарси учествувале во црни бизниси со купување имот во атрактивниот Дубаи. Како што стои на норвешкиот сајт  e24.no, во ист кош со руски олигарси кои се под санкции на Западот, финансиски криминалци и

 • May 4, 2022

  Чешка: Ќе

  Чешка привремено ќе побара ослободување од европското ембарго за увоз на руска нафта за да добие време за зголемување на капацитетот на нафтоводот, изјави денеска премиерот Петр Фиала. „Подготвени сме да ја поддржиме оваа одлука (за санкциите кои вклучуваат нафта), но Чешка да го добие потребното одложување за да ги

 • March 31, 2022

  TPEВОГА НАД...

  Tpeвога над Црно Море, руски ловци престретнале група HATO авиони, авион танкер КС-135 и два тактички авиони Мираж-2000 Борбени авиони Су-27 на руската армија пресретнале и придружувале, над Црното Море, група воени авиони на француското воено воздухопловство над Црното Море, соопшти во средата прес-службата на Министерството за одбрана во Москва,

 • March 18, 2022

  Петков: Апсењата

  Бугарскиот премиер Кирил Петков, во видео порака лиферувана од прес-службата на бугарската Влада, изјави дека апсењата на поранешниот премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов, поранешниот министер за финансии, Владислав Горанов, и Пи-Арот на Борисов, Севдалина Арнаудова, покажуваат дека никој не е над законот. Петков во пораката кажува дека Европското

 • March 11, 2022

  Србија забрани

  Владата на Србија донесе одлука за привремена забрана на извозот на основните земјоделски прехранбени производи важни за населението – зрна пченица, пченично брашно, пченка и сончогледово масло. EPA-EFE Како што соопшти владата на Србија, таа одлука е донесена за „навремено да се реагира на пазарните нарушувања и растот на побарувачката,

 • March 11, 2022

  Москва најави

  Руското Министерство за одбрана во четвртокот соопшти дека руската војска ќе отвори хуманитарни коридори за евакуација на Украинците во Русија во 8 часот по средноевропско време. Украинската влада претходно ги отфрли ваквите предлози на Москва. „Гарантираме целосна безбедност на териториите под контрола на руските вооружени сили“, рече генерал-полковник Михаил Мизинцев..

 • March 10, 2022

  Тајван: Ако

  Тајванскиот министер за одбрана Чиу Куо-Ченг рече дека и Кина и Тајван ќе платат висока цена доколку Пекинг се обиде да организира инвазија слична на руската. Зборувајќи со новинарите пред седницата на тајванскиот парламент на која ќе се расправа за руската инвазија на Украина, Чиу рече дека „ако избие војна,

 • March 10, 2022

  Денеска е

  Денеска е важна средба меѓу Русија и Украина во Турција: „Ќе бидат потребни болни компромиси“ Турција денеска ќе биде домаќин на министрите за надворешни работи на Русија и Украина на нивната прва средба од почетокот на руската инвазија на Украина. Сергеј Лавров и неговиот колега Дмитриј Кулеб ќе бидат пречекани

 • March 1, 2022

  Руски воен

  Сателитски снимки покажуваат руски конвој долг 60 километри северно од украинскиот главен град Киев. Се множат индициите дека се подготвува голема офанзива.      Сателитска снимка на Maxar на која, како што се тврди, е прикажан конвој на југоисток од Иванкив (ДВ не може да направи независна верификација на сликата) На

Page 1 of 26
Skip to toolbar