СВЕТ

 • October 6, 2022

  Во Прага

  Денеска во Прага ќе се одржи првиот состанок на Европската политичка заедница, покрај лидерите на Европска унија, ќе учествуваат и оние од земјите на Западен Балкан. Главната цел е „да се спроведе политичка дискусија за стратешки прашања од заеднички интерес за европскиот континент“, велат од ЕУ, додавајќи дека меѓу главните

 • October 6, 2022

  Доларот го

  Половина век по пропаѓањето на договорот од Bretton Woods, кој ги погоди темелите на повоената финансиска инфраструктура на глобално ниво, светот повторно се најде на пресврт, но овој пат американската страна, се чини, не ни помислува  макроекономска стабилност на домашно ниво да ја претстави како закана од глобална рецесија. Заднината

 • September 18, 2022

  Лукашенко: Украина

  Александар Лукашенко / Фото: EPA-EFE/NIKOLAI PETROV / BELTA POOL / POOL MANDATORY CREDIT Белорускиот претседател Александар Лукашенко на вчерашниот собир „Ова е нашата историја“ по повод Денот на народното единство изјави дека САД ја турка Европа во вооружен судир со цел да се ослабне Русија и да се уништи Белорусија. „САД

 • September 18, 2022

  Во Швајцарија

  Децата го учат тоа што вистински го сакаат, не трчаат по универзитетски дипломи. Горди се ако стекнат звање пекар, фризер, водоинсталатер, плочкар, заварувач, механичар, козметичар, кројач, готвач, а како професионалци во својата струка високо се ценети од државата и општеството. Имаат можност да работат од 15 години, но и многу

 • August 9, 2022

  Оливија Њутн-Џон

  Aктерката Оливија Њутн-Џон почина на 73-годишна возраст, јавуваат американските медиуми. Сопругот на Оливија, Џон Истерлинг, вели дека таа починала во сон на нејзиниот ранч во Јужна Калифорнија во понеделникот наутро, опкружена со семејството и пријателите. Оливија се бореше со ракот на дојката повеќе од 30 години. Таа постигна голем успех

 • August 5, 2022

  Кина ја

  Кина денеска соопшти дека ќе ја прекине соработката со САД во бројни области, од климатски промени до воени односи и напори за сузбивање на криумчарење дрога, како одговор на посетата на Тајван од страна на претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, Ненси Пелоси, пренесе Бета. Како што е

 • August 4, 2022

  Кина објави

  https://youtu.be/XXrta1abB9g

 • August 4, 2022

  Кина истрела

    Кина лансираше неколку балистички ракети Донгфенг во водите околу североисточниот и југозападниот брег на Тајван, почнувајќи од 13:56 часот по локално време (06:56 часот по Гринич), пишува Ројтерс, кој се повикува на извор од тајванското Министерство за одбрана. Ракетите Донгфенг се оние со кои управува Кинеската Народноослободителна армија. Тајванското Министерство

 • July 20, 2022

  ОМД: ЧЛЕНСТВО

  Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) е загрижена дека денешниот чекор на Република Македонија кон членство во Европската Унија е погубен и води кон катастрофални отстапки без никакви гаранции за успех. Имено, македонската влада мора да направи уставни промени за почеток на преговори кои може да траат бесконечно. И кога можеби еден

 • July 20, 2022

  ММФ: Како

    Руската инвазија на Украина дополнително ја затемни перспективата за глобалниот раст, при што европската економија се соочува со сериозно назадување со оглед на трговските, инвестициите и финансиските врски со завојуваните земји. Сега, Европа трпи делумен прекин на извозот на природен гас од Русија, нејзиниот најголем снабдувач со енергија. –

Page 1 of 28
Skip to toolbar