СВЕТ

 • October 23, 2021

  Хрватските граѓани

  Хрватски пасош. Хрватските граѓани од денеска може да патуваат во Соединетите Американски Држави без виза, соопшти Американската амбасада во Загреб. „Дојде и тој ден! Честитки за Хрватска за официјалното придружување на Програмата за исклучок од визи“, наведе амбасадата на официјалната страница на Фејсбук. Ова се однесува на туристички и бизнис-патувања

 • October 14, 2021

  Египет и

  Преку подводен кабел што ќе пренесува зелена енергија, електрично ќе се поврзат Грција и Египет, по Меморандумот за разбирање што денеска го потпишаа министрите за животна средина и енергија на двете земји, Костас Скрекас и Мохамед Шакер, јави дописничката на МИА од Атина. Од Министерството за животна средина и енергија

 • October 12, 2021

  ТВ новинарот

  Горан Благоев, кој е кандидат за претседател на Бугарија од коалицијата „Национална унија на десницата” – КОД и „Републиканците за Бугарија” на Петар Москов и Цветан Цветанов, коментираше за ТВ Еуроком дека негов главен противник на изборите ќе биде актуелниот претседател Румен Радев. Како што јави дописникот на МИА од

 • October 7, 2021

  Остварлив ли

    Румен Радев и Зоран Заев на на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Брдо кај Крањ, 6 октомври 2021 Самитот Европска унија-Западен Балкан во Брдо кај Крањ не донесе многу оптимизам ниту за решавањето на спорот со Бугарија, поради кој се блокирани македонските европски интеграции, ниту пак за општиот план за

 • October 6, 2021

  „Ноје цирихер

        Во коментарот, швајцарскиот дневен весник проценува дека односите меѓу ЕУ и шесте земји од Западен Балкан станале длабоко неискрени и дека главната вина за тоа лежи во Унијата, чии членови и Комисијата упорно се држат до празната реторика за „европска перспектива и „заеднички вредности“ иако со години

 • October 6, 2021

  Вучиќ: Немам

  Српскиот претседател Александар Вучиќ разговара со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лaјен во Белград, 29 септември 2021 година Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изјави дека нема илузија во врска со брзото влегување на Србија во Европската унија и додаде дека е важно земјата да остане на европскиот пат.

 • October 4, 2021

  ДАНОК НА

  Врховниот суд на Италија донесе одлука вработените во угостителството да плаќаат данок на бакшиш, што се смета за дел од приходите на работниците, поради што подлежи на оданочување. Како што пишуваат италијанските медиуми, бакшишите се заработуваат врз основа на ефикасноста при работа, па затоа ќе се пресметуваат како приход „врз

 • October 3, 2021

  РОЛЕКС –

  Време зa читање: 4 минутиПочетоците поврзани со сегашниот бренд ROLEX датираат пред повеќе од 100 години. Имено, во 1905 година  Ханс Вилсдорф и Алфред Дејвис ја основаа својата прва компанија Wilsdorf & Davis во Лондон, Англија. Компанијата се занимаваше со изработка на рачни часовници, за кои деловите за механизмот ги увезуваше од Швајцарија, додека завршната обработка

 • October 1, 2021

  Додека Македонија

  Српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин (Д) и неговиот унгарски колега Петер Сијарто присуствуваа на отворањето на интерконектор помеѓу гасоводните мрежи на нивните две земји, 30 септември 2021 година Во Сегедин, Унгарија, беше отворен интерконектор, со кој гас ќе пристигнува во таа земја преку Србија, низ гасоводот „Балкански тек“.

 • September 30, 2021

  ПОТОП ВО

  Според изјавата на метеорологот Рок Носан, на некои места за кратко време наврнало повеќе дожд отколку што врне за два месеци.  274  Сподели Силното невреме кое синоќа ја зафатило Словенија поплави повеќе од 500 згради само во Љубљана, пишува 24 ур. Дежурните служби примиле повеќе од 2.700 повици од граѓани

Page 1 of 22
Skip to toolbar