СВЕТ

 • September 17, 2020

  Бугарскиот меморандум-

  Бугарија испратила објаснувачки меморандум до земјите-членки на Европската Унија во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите на Македонија со Унијата, со долги историски образложенија на шест страници за „државна антибугарска идеологија“ во Македонија. Бугарија бара поддршка од ЕУ за својата официјална државна позиција дека не постои македонски јазик, кој е само

 • September 14, 2020

  ВИДЕО: погледнете

  https://twitter.com/i/status/1304792955845259264     Благодарение на неговата револуционерна концепција, Американците го нарекоа ова борбено средство „Касписко чудовиште“. Со своите димензии кои изнесуваа 75 метри во должина и 20 метри во висина, екранопланот „Луњ“ можеше да развие на површината на водата брзина од дури 500 км/ч. Тој можеше да се употребува во

 • September 12, 2020

  Лезбос не

  Морија, најголемиот бегалски камп во Европа, е пеплосан. Луѓето се на улица, немаат тоалети и доволно храна. Репортерот на ДВ е на Лезбос и пренесува слика за состојбата на островот, на кој се гради нов шаторски камп.      Патрик со неверување ѕвери низ жицата. На оддалеченост од неколку стотини метри,

 • September 5, 2020

  Владата јa

  Бројката на невработени лица станува доста загрижувачка според податоците од Заводот за статистика и Агенцијата за вработување. Иако веќе подолг период не се соопштуваше бројката дали поради изборите или пак да не крева паника, сепак опозицијата односно ВМРО-ДПМНЕ во неколку наврати предупреди дека економската состојба во државата е доста загрижувачка.

 • September 5, 2020

  ВМРО-ДПМНЕ бара

  Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција соопшти дека на Владата ѝ предлага план и мерки за справување со тешкиот финансиски товар за родителите и младите во тешки економски услови и сиромаштија. „Очигледно е дека Владата нема стратегија за почетокот на образованието и на образовниот процес во основното, средното и високото образование,

 • September 5, 2020

  Косовската јавност

  Додека официјален Белград е задоволен од потпишувањето на договорот со Приштина, дел од експертската јавност во Косово коментира дека тој е штетен за нивната страна. Поранешната министерка за правда, Албулена Хаџиу од Самоопределување, изјави дека премиерот Хоти и неговата, како што вели, „незаконска делегација“ му донесле огромна штета на Косово.

 • September 5, 2020

  Што потпишаа

  Договорот што вчера го потпишаа Србија и Косово во присуство на американскиот претседател Доналд Трамп е вест број еден во регионот, за кој по потпишувањето имаше низа изјави од двете страни. Тој се однесува на нормализација на економските односи помеѓу Белград и Приштина, а неговата содржина веќе се појави и

 • September 5, 2020

  ВОНPEДНО обраќање

  Во Вашингтон синоќа заврши првата рунда од преговорите помеѓу Белград и Приштина. Синоќа српските медиуми пренесоа дека пред Вучиќ бил поставен документ кој барал меѓусебно признавање на Србија и Косово, но српскиот претседател во вонредното обраќање соопшти дека таквиот документ веднаш го одбил. „Првиот документ кој го добивме имаше наслов

 • September 1, 2020

  Во Црна

  Неколку лица синоќа се повредени во подрачјето на градот Подгорица, во судир меѓу приврзаници на партијата на Мило Ѓукановиќ и опозициските коалиции. Полицијата спречила потежок инцидент која ги разделила двете групи, јави подгоричкиот весник „Вијести”. Во Црна Гора синоќа се славеше откако опозициските лидери објавија дека ги договориле принципите за

 • August 30, 2020

  Во светот

  Индија – жители на Мумбаи чекаат да бидат тестирани од коронависус.  Бројот на случаи на коронавирус ширум светот се ближи да надмине 25 милиони, според извештаите на новинските агенции, при што бројот на новозаразени забрзано расте во Индија. Регистрирани се повеќе од 840.000 смртни случи во целиот свет, според податоците

Page 1 of 9
Skip to toolbar