Home МАКЕДОНИЈА МВР СО ДЕТАЛИ: Има ли пропусти во истрагите за Вања и Панче?

МВР СО ДЕТАЛИ: Има ли пропусти во истрагите за Вања и Панче?

МВР СО ДЕТАЛИ: Има ли пропусти во истрагите за Вања и Панче?

by 88nil

Од МВР денеска соопштија дека биле извршени внатрешни проверки во СВР Скопје и СВР Велес на барање на министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, a во врска со истрагата за двојното убиство на 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74 годишниот Панче Жежовски.

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР притоа не нашол основа за покренување на дисциплинска постапка.

„Ја информираме јавноста, со оглед на тоа дека извештајот е класифициран, утврдено е дека не постојат основи за покренување на дисциплинска постапка, а воедно, до Бирото за јавна безбедност при МВР се упатени задолжителни мерки да се донесат нови процедури и упатства за постапување“, стои во соопштението на МВР.

Министерот Тошковски претходно изјави дека дал наредба да се истражи дали полицијата постапувала согласно полициските процедури и стандарди откако во јавноста се појавија сомнежи дали доцна се побарани снимки од камерите и дали навремено се барало возилото на Жежовски кое подоцна е искористено за грабнувањето на Вања.

You may also like

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00