Home МАКЕДОНИЈА Се отво можноста раѓаните да асаат со документ чја важност е истечена

Се отво можноста раѓаните да асаат со документ чја важност е истечена

Се отво можноста раѓаните да асаат со документ чја важност е истечена

by 88nil

Пратениците денеска го изгласаа Изборниот законик, со што на претстојните парламентарни и претседателски избори ќе може да гласаат и граѓаните со истечени лични документи, односно оние кои не ги промениле со новото уставно име.

Со преодната одредба на законот се уредува правото избирачите да може да гласаат со лична карта или патна исправа чија важност истекла во периодот од девет месеци до денот на одржување на изборите.

Исто така Собранието на 147 седница по скратена постапка го донесе и законот за дополнување и измени на Законот за високото образование.

You may also like

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00