Home МАКЕДОНИЈА Аеродром смарт општина

Аеродром смарт општина

Аеродром смарт општина

by 88nil

Општина Аеродром станува првата смарт општина во Македонија. За шест мсеци жителите ќе имаат достапна интернет мрежа во целата општина. Проектот предвидува дигитални решенија насочени кон паметно осветлување, паметна мобилност, воспоставување на бесплатни интернет зони.

Денеска беше потпишан и договорот  вреден 9 милиони евра со корпорацијата „Crescent NV“ која ќе го реализира целиот проект.

You may also like

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00