Home КУЛТУРА Тестостеронот ви е многу низок? Овие девет знаци покажуваат зошто!

Тестостеронот ви е многу низок? Овие девет знаци покажуваат зошто!

Тестостеронот ви е многу низок? Овие девет знаци покажуваат зошто!

by 88nil

Тестостеронот е хормон произведен од човечкото тело. Најчесто се произведува во тестисите кај мажите. Овој хормон влијае на изгледот и сексуалниот развој на една личност. Тестостеронот го стимулира производството на сперма, како и сексуалната желба кај мажите. Помага и за градење мускулна и коскена маса.

Производството на тестостерон обично се намалува со возраста. Според статистичките податоци, околу 2 од 10 мажи постари од 60 години имаат ниско ниво на тестостерон. Тој број се зголемува на 3 од 10 мажи во 70-тите и 80-тите години.

Мажите може да доживеат голем број симптоми ако тестостеронот се намали повеќе отколку што треба. Нискиот тестостерон се дијагностицира кога нивото на овој хормон падне под 300 нанограми на децилитар (ng/dL). Нормалниот опсег на тестостерон е околу 300-1000 ng / dL. Тест на крвта наречен серумски тестостерон тест се користи за да се одредат циркулирачките нивоа на тестостерон.

Симптомите може да се појават ако производството на тестостерон драстично падне под нормалните нивоа. Знаците на низок тестостерон често се суптилни. Во продолжение дознајте кои се овие знаци:

1. Слаба сексуална желба

Тестостеронот има клучна улога во либидото, т.е. сексуалната желба кај мажите. Некои мажи може да доживеат намалување на сексуалната желба како што стареат. Сепак, мажите со ниско ниво на тестостерон веројатно ќе доживеат драстичен пад на сексуалниот нагон.

2. Тешка ерекција

Иако тестостеронот го стимулира машкиот сексуален нагон, тој исто така помага да се постигне и одржува ерекција. Самиот тестостерон не предизвикува ерекција, но ги стимулира рецепторите во мозокот да произведуваат азотен оксид, молекула која помага да се предизвикаат низа хемиски реакции потребни за да се предизвика ерекција. Кога нивото на тестостерон е премногу ниско, мажот може да има потешкотии да постигне ерекција пред секс или кога има спонтана ерекција (на пример, за време на спиењето).

Сепак, тестостеронот е само еден од многуте фактори кои помагаат да се постигне ерекција. Во една студија за третман на еректилна дисфункција, речиси половина од мажите не покажале подобрување со третман со тестостерон, бидејќи во многу случаи други здравствени проблеми играат клучна улога во еректилната дисфункција. Тие може да вклучуваат:

• дијабетес

• проблеми со тироидната жлезда

• висок крвен притисок

• висок холестерол

• пушење

• употреба на алкохол

• депресија

• стрес

• анксиозност

3. Ниво на волумен на семената течност

Тестостеронот игра улога во производството на сперма, што ја помага подвижноста на спермата. Мажите со низок тестостерон често забележуваат намалување на волуменот на спермата за време на ејакулацијата.

4. Губење на косата

Тестостеронот игра улога во неколку телесни функции, вклучувајќи го и растот на косата. Губењето на косата е природен дел од стареењето за многу мажи. Иако постои наследна компонента за губење на косата, мажите со низок тестостерон имаат поголема веројатност да доживеат губење на косата, како и влакна на лицето.

5. Замор

Мажите со низок тестостерон често имаат екстремен замор и намалени нивоа на енергија. Можеби намалениот тестостерон е причината поради која сте постојано уморни, без разлика дали имате доволно сон или немате доволно мотивација за различни активности.

6. Губење на мускулната маса

Бидејќи тестостеронот игра улога во градењето мускули, мажите со низок тестостерон може да забележат намалување на мускулната маса. Истражувањата покажуваат дека тестостеронот влијае на мускулната маса, но не и на мускулната сила или функција.

7. Зголемување на телесните масти

Мажите со низок тестостерон исто така може да доживеат зголемување на масните наслаги. Повремено може да се развие гинекомастија или зголемено ткиво на дојката. Се верува дека овој ефект се должи на нерамнотежа помеѓу тестостеронот и естрогенот кај мажите.

8. Намалена густина на коските

Остеопорозата или истенчувањето на коскената маса е состојба која често се поврзува со жените. Сепак, мажите со низок тестостерон исто така може да доживеат губење на коскената маса. Тестостеронот помага во производството и зајакнувањето на коските. Така, мажите со низок тестостерон, особено постарите мажи, имаат помал волумен на коските и се повеќе склони кон фрактури на коските.

9. Промени во расположението

Мажите со низок тестостерон често доживуваат промени во расположението. Бидејќи тестостеронот влијае на многу физички процеси во телото, влијае и на расположението и менталните способности. Истражувањата покажуваат дека мажите со низок тестостерон имаат поголема веројатност да се соочат со депресија, раздразливост или недостаток на концентрација.

За разлика од жените кои доживуваат брз пад на нивото на хормоните во менопаузата, мажите доживуваат постепено опаѓање на нивото на тестостерон со текот на времето. Колку е постар човек, толку е поголема веројатноста да доживее пад на нормалното ниво на тестостерон.

You may also like

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00