Home МАКЕДОНИЈА Комисијата за заштита од дискриминација со барања до ДИК

Комисијата за заштита од дискриминација со барања до ДИК

Комисијата за заштита од дискриминација со барања до ДИК

by 88nil

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација бара Државната изборна комисија да не го повредува избирачкото право на лицата кои ќе наполнат 18 години во текот на изборниот процес зашто и треба да бидат дел од избирачкиот список. Од комисијата бараа навремено да се постапува и со лицата кои се сместени во услови како притвор, здравствени домови, болници и специјални субјекти.

Во рамките на јазикот на омразата кој веќе почна од одредени експоненти од различни политички кругови, Јадровски бара партиите и поединците, вклучително и кандидатите, да се воздржат од говор на омраза. Во врска со зборовите на вицепремиерот Артан Груби упатени до лидерите на албанската опозиција, Јадровски рече дека го следат јазикот на омраза и врз основа на пријавата, ќе се постапи согласно законот.

На 9 март, по промоцијата на кандидатот за претседател од редовите на ДУИ, вицепремиерот Артан Груби ги обвини лидерите на албанската опозиција дека манипулирале со видео објавено на Фејсбук со лајкови од Блискиот Исток. Груби го нарече Биљал Касами, Русин, Изет Меџити, Африканец, Африм Гаши, зачуден, додека Арбен Таравари, Туркменистан. Неговиот говор наиде на бројни реакции кај критичарите во јавното мислење поради расизам искажан од висок државен функционе

You may also like

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00