Home СВЕТ Бајден ја обезбеди номинацијата, на повидок е нова борба против Трамп

Бајден ја обезбеди номинацијата, на повидок е нова борба против Трамп

Бајден ја обезбеди номинацијата, на повидок е нова борба против Трамп

by 88nil

Американскиот претседател Џо Бајден освои доволно делегати за да обезбеди номинација на Демократската партија за претседателските избори, а негов веројатен противник повторно ќе биде Доналд Трамп, што би било прво повторување на изборната трка по речиси 70 години.

На Бајден му беа потребни 1.968 делегати за да ја добие номинацијата, а истражувањето на Едисон русрч (Edison Research) покажа дека оваа бројка е надмината во вторникот вечерта, додека пристигнуваат резултатите од прелиминарните избори во Џорџија, по оние од Мисисипи, државата Вашингтон, Северните Маријански Острови и од Демократите кои живеат во странство.

Се очекува Трамп да ја добие номинацијата на Републиканската партија во вторник навечер, бидејќи прелиминарните избори се одржуваат во четири сојузни држави, вклучително и Џорџија, каде што Трамп се соочува со обвиненија за обид за поништување на резултатите од изборите во 2020 година.

Резултатот е во основа однапред измислен заклучок, бидејќи последниот предизвикувач на Трамп за републиканската номинација, поранешната амбасадорка на ОН Ники Хејли, се откажа од кампањата кога Трамп победи на 14 од 15 прелиминарни избори во Супер вторник минатата недела.

На Трамп му беа потребни уште 139 делегати во понеделникот за да ги достигне потребните 1.215 за републиканската номинација, според Едисон рисрч. Во Џорџија, Мисисипи, сојузната држава Вашингтон и Хаваи ќе се најдат уште 161 делегат.

Во меѓувреме, Бајден се соочи со само симболична опозиција на демократските прелиминарни избори, иако либералните активисти, лути од неговата поддршка за израелската војна во Газа, убедија голем број демократи да гласаат „воздржано“ во знак на протест.

И Бајден и Трамп веќе се свртеа кон претседателските избори на 5 ноември и одржаа ривалски митинзи во Џорџија во саботата.

На митинг во Ромео (77), Трамп ги повтори своите тврдења дека изборите во 2020 година биле „измама“ и го обвини окружниот обвинител на округот Фултон, Фани Вилис дека го гони од политички причини. Тој, исто така, го нападна Бајден дека не го ограничува протокот на мигранти преку јужната граница на САД, прашање на кое планира да се фокусира во кампањата, исто како и во 2020 година.

Осумдесет и едногодишниот Бајден на митингот во Атланта повторно предупреди дека Трамп е опасност за американската демократија и ја критикуваше острата реторика на поранешниот претседател за мигрантите.

Последен пат повторното гласање беше одржано во 1956 година, кога тогашниот претседател, републиканецот Двајт Ајзенхауер, по втор пат на избори го победи поранешниот гувернер на Илиноис, демократот Адлај Стивенсон.

Оваа година, гласачите покажаа мал интерес за повторување на жестоката претседателска трка во 2020 година. Според анкетата на Ројтерс/Ипсос, и Бајден и Трамп не се популарни кај повеќето гласачи.

You may also like

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00