Home ЕКОНОМИЈА Доларот зајакна,Еврото ослабе

Доларот зајакна,Еврото ослабе

Доларот зајакна,Еврото ослабе

by 88nil

На валутните пазари доларот порасна во однос на кошницата валути минатата недела, откако падна една недела претходно, бидејќи податоците за зајакнувањето на американската инфлација ги намалија шансите американските централни банки да ги намалат каматните стапки во јуни.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на шесте најважни светски валути, минатата недела порасна за 0,7 отсто, на 103,45 поени.

Истовремено, вредноста на доларот во однос на европската валута се зголеми за 0,5 отсто, па цената на еврото се лизна на 1,0890 долари.

Доларот зајакна и во однос на јапонската валута, за 1,3 отсто, па неговиот курс достигна 149,00 јени.

По остриот пад пред една недела, индексот на доларот закрепна дел од загубите минатата недела.

Јакнењето на доларот следи по два извештаи кои покажаа дека американската инфлација порасна во февруари.

Потрошувачките цени се зголемени за 0,4 отсто на месечно ниво и 3,2 отсто на годишно ниво, а на производителите за 0,6 отсто на месечно ниво.

По овие податоци, сосема е јасно дека ФЕД нема да брза со намалување на каматните стапки.

„Многу е веројатно дека ФЕД ќе биде многу внимателен во врска со изгледите за инфлација на краток рок“, пишуваат аналитичарите на MUFG во својот преглед на состојбата на пазарот.

Следната недела инвеститорите ќе се фокусираат на состанокот на ФЕД.

Се очекува централната банка да ги остави каматните стапки непроменети, а бидејќи инфлацијата остана покачена во последните два месеци, сè помалку е веројатно дека ФЕД ќе ги намали каматните стапки во јуни.

На почетокот на минатата недела пазарот на пари процени дека има 67 отсто шанси ФЕД да ги намали каматните стапки во јуни, но сега тие шанси се намалија на 60 отсто.

You may also like

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00