Home ЕКОНОМИЈА НАФТЕН ГИГАНТ ПРОДАВА НАД ИЛЈАДА ПУМПИ ШИРУМ СВЕТОТ: Еве што се крие зад одлуката на „Шел“

НАФТЕН ГИГАНТ ПРОДАВА НАД ИЛЈАДА ПУМПИ ШИРУМ СВЕТОТ: Еве што се крие зад одлуката на „Шел“

НАФТЕН ГИГАНТ ПРОДАВА НАД ИЛЈАДА ПУМПИ ШИРУМ СВЕТОТ: Еве што се крие зад одлуката на „Шел“

by 88nil

 

Една од најголемите светски компании за гориво, Шел, заклучи дека станиците за полнење електрични автомобили се подобар бизнис модел од бензинските пумпи во главниот преглед на стратегијата.

Тоа може да се толкува и како маркетиншки потег, односно оддалечување од фосилните горива, кои денес не се во добра состојба. Затоа ќе се решат 1000 бензински компании низ светот. Годинава „Шел“ ќе продаде 500 бензински пумпи, а следната година уште 500, пишува магазинот ХАК.

Кои земји ќе бидат погодени од првичната продажба се уште не е јавно објавено. „Шел“ моментално има над 50.000 пумпи, а до крајот на деценијата би требало да има 200.000. Шел, исто така, рече дека ќе ги намали емисиите на јаглерод диоксид за 15 проценти до 2030 година.

You may also like

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00