Home СВЕТ Министерство за здравство во Газа: Досега починале 32.333 Палестинци

Министерство за здравство во Газа: Досега починале 32.333 Палестинци

Министерство за здравство во Газа: Досега починале 32.333 Палестинци

by 88nil

Најмалку 32.333 Палестинци се убиени, а 74.694 се ранети од 7 октомври 2023 година, во израелските напади врз Газа, според Министерството за здравство на Газа.

Ројтерс објави дека министерството управувано од Хамас соопшти дека само во последните 24 часа загинале 107 Палестинци, а 176 се ранети.

И израелската армија уапси уште 15 Палестинци во воени напади на окупираниот Западен Брег, објавија во понеделник групите за прашања на затвореници, јавува Anadolu Agency. Според палестинските податоци, од 7 октомври израелската армија уапсила 7.770 Палестинци на окупираната територија.

You may also like

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00