Home СВЕТ Советник на врховниот лидер на Иран: Ниту една израелска амбасада не е безбедна

Советник на врховниот лидер на Иран: Ниту една израелска амбасада не е безбедна

Советник на врховниот лидер на Иран: Ниту една израелска амбасада не е безбедна

by 88nil

Советникот на иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи, изјави дека сите израелски дипломатски претставништва во светот би можеле да станат мета на одмазднички напади како одговор на бомбардирањето на иранската амбасада во Сирија, за што се обвинува Израел.

„Фронтот на (анти-израелскиот) отпор е подготвен за сите можни сценарија на одмазда. Ниту една израелска амбасада во светот не е безбедна од таква одмазда“, рече генералот Јахја Рахим Сафави, поранешен командант на елитните воени сили на Иран, според државната телевизија Ал. -Алам.

Двајца генерали и пет офицери на корпусот на иранската револуционерна гарда (ИРГЦ) беа убиени минатиот понеделник во воздушен напад врз комплексот на иранската амбасада во сирискиот главен град Дамаск.

Иранското раководство веднаш го обвини својот најголем непријател, Израел, за нападот и се закани со одмазда. Израелската армија не ја презеде одговорноста за нападот, но тврди дека комплексот не бил зграда на амбасада.

Сафави, висок помошник и советник на Хамнеи, беше командант на ИРГЦ од 1997 до 2007 година. И покрај тоа што има мало политичко влијание во земјата, неговите антиизраелски изјави редовно се известуваат и цитираат од конзервативните медиуми во Иран.

Аналитичарите во Иран сметаат дека е малку веројатен ирански напад врз израелските амбасади.

И владата на претседателот Ебрахим Раиси се огради од таквата закана. Но, набљудувачите веруваат дека се можни ирански напади врз израелски или американски позиции и објекти преку проирански групи во Либан, Јемен или Ирак.

You may also like

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00