Home СВЕТ САД: Иран ќе го нападне Израел во следните два дена

САД: Иран ќе го нападне Израел во следните два дена

САД: Иран ќе го нападне Израел во следните два дена

by 88nil

Иран би можел да изврши напад врз Израел во следните 24 до 48 часа, објави Волстрит џурнал во петокот цитиран од американски официјален претставник, повикувајќи се на извештаи на американските разузнавачки служби.

Израел е во состојба на висока готовност поради бројните закани и разузнавачки проценки дека Иран ќе изврши напад врз израелски цели во обид да се одмазди за воздушниот напад на 1 април врз зградата на иранскиот конзулат во сирискиот главен град Дамаск, во кој загинаа неколку команданти на Корпусот на Исламската гарда, вклучително и двајца генерали.

И Техеран и Дамаск го обвинија Израел за нападот и ветија одмазда, иако Ерусалим не го коментираше ова прашање.

Американски функционер информиран за ова прашање изјави за весникот дека американските разузнавачки извештаи сега укажуваат на ирански одмазднички напад во рок од неколку дена, најверојатно на израелска територија, наспроти израелските интереси на друго место.

Меѓутоа, во истиот извештај се наведува и лице кое било информирано од иранското раководство дека Техеран не донел конечна одлука.

Според извештајот, цитиран од советник на ИРГЦ, претходно оваа недела, гардата му дала на иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи, неколку опции за удар на израелските интереси. Се вели дека меѓу опциите е директен напад врз Израел со софистицирани ракети со среден дострел, пишува „Тајмс оф Израел“.

Тензиите околу потенцијалниот ирански напад врз Израел се чини дека достигнаа ново ниво во четвртокот, бидејќи израелската војска соопшти дека е целосно подготвена за претстојниот напад.

Израел е „во состојба на готовност и високо подготвен за различни сценарија и ние постојано ја проценуваме ситуацијата“, изјави на прес-конференција портпаролот на ИДФ, Даниел Хагари.

– Подготвени сме да нападнеме и да се браниме користејќи различните капацитети што ги имаме и подготвени сме со нашите стратешки партнери – рече тој, мислејќи на шефот на американската Централна команда (ЦЕНТКОМ) генерал Мајкл Курил, кој во четвртокот наутро пристигна во Израел за да се одржи проценка со началникот на штабот на ИДФ кај генерал-полковник Херзи Халеви за тековните безбедносни предизвици во регионот.

You may also like

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00