Home ПОЛИТИКА Пропадна планот на бојкотирачите – Македонија избра претседател со излезеност од над 40 отсто

Пропадна планот на бојкотирачите – Македонија избра претседател со излезеност од над 40 отсто

Пропадна планот на бојкотирачите – Македонија избра претседател со излезеност од над 40 отсто

by 88nil

Пропадна планот на бојкотирачите – Македонија избра претседател со излезеност од над 40 отсто

До 17 часот на претседателските избори гласале 452.412  гласачи.

ДИК информира дека излезноста е 42,32 %, што значи дека е постигнат цензус.

Македонскиот народ масовно излезе денес да го оствари своето право на глас. Не успеа бојкотот кој го заговараа, организираа и реализираа дел од партиите на власт.

Процентот на излезност до 17 часот, како што соопшти првиот човек на ДИК, е од пристигнати податоци од 2.040 избирачки места со вкупно запишани 1.069.029 гласачи. Според Даштевски, до 17 часот гласале 452.412 гласачи или 42,32 отсто.

Најголема излезност до 17 часот е забележана во Општина Новаци – 66,47 отсто, а најмала во Општина Липково – 6,48 отсто.

Споредено со претседателските избори во 2019 година, како што додаде Даштевски, излезноста до 17 часот е поголема за 7,19 отсто, а во споредба со првиот круг на претседателски избори 2024 за 0,01 отсто.

You may also like

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00