Спорт

 • July 4, 2020

  Поддршка за

  Голем транспарент со поддршка за Новак Ѓоковиќ се појави во центарот на хрватската престолнина Загреб. „Имаме право да дишеме. Стоп за корона теророт. Поддршка за Новак од Хрватска“, пишува на транспарентот. Поддршката од Загреб доаѓа во момент кога најдобриот светски тенисер се наоѓа под жестоки критики откако коронавирусот влезе на

 • July 1, 2020

  Официјално: Јувентус

  Јувентус официјално го продаде напаѓачот Штефи Мавидиди на француски Монпелје за 6,3 милиони евра, додека Феликс Кореа дојде во Торино од Манчестер Сити во замена за Пабло Морено. Мавидиди играше на позајмица во Дижон минатата сезона, но двете страни не можеа да се договорат за продолжување на договорот. Утрово се

 • July 1, 2020

  Ѓоковиќ донирал

  Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ решил да донира 5.000.000 динари (околу 50.000 евра) за болницата во Нови Пазар. Информацијата за српските медиуми ја потврдите од пи-ар тимот на Ѓоковиќ. Нови Пазар изминатите денови е силно погоден од коронавирусот, бројот на заболени секојдневно се зголемува. Ѓоковиќ е активен со своите хуманитарни

 • June 27, 2020

  ВЕДРАНА РУДАН

  Добро познатата хрватска писателка Ведрана Рудан , позната по својот остар јазик, го бранеше Новак Ѓоковиќ, по проблемите со вирусот корона и откажувањето на Јадранската турнеја. Познатата писателка на својата веб-страница објави приказна за Новак Ѓоковиќ, која ја пренесуваме во целост. Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на светот и екипата имаа одличен план. Организирање

 • June 27, 2020

  „Сигурен“ знак

  Супермаркетите во Австралија повтоено воведоа ограничување на купувањето тоалетна хартија, веројатно поради растот на новозаболени од коронавирус. Во супермаркетите „Колс“ може да се купи до еден пакет тоалет, а во „Вилвортс“ до два. Масовното купување го предизвика значителното зголемување на бројот новозаолени во државата Викторија. Австралискиот премиер Скот Морисон нагласи

 • June 23, 2020

  СТЕВЧЕ СТЕФАНОВСКИ

  СТЕВЧЕ СТЕФАНОВСКИ НОВ КООРДИНАТОР НА МЛАДИНСКИТЕ КАТЕГОРИИ НА РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР Со огромно задоволство ја информираме спортската ракометна јавност дека поранешниот селектор на македонската ракометната репрезентација, прославениот голман и поранешен тренер на РК Пелистер, Стевче Стефановски е именуван за координатор на сите младински категории во РК Еурофарм Пелистер. Воедно, Стевче

 • June 11, 2020

  Лигата на

  УЕФА е во последна фаза од подготвување план за крајот на сезоната во ЛШ, тврди „РМЦ Спорт“. Според информациите, преостанатите натпревари на турнирот ќе се одржат во 20-дневен период помеѓу 3 и 23 август. Останатите реванши од осминафиналето ќе се одржат помеѓу 3 и 10 август. Потоа четвртфиналето, кое ќе

 • June 6, 2020

  ВО СЕРИЈА

  На италијанските екипи во Серија А им е дозволено да направат пет замени на еден натпревар. Одлука ја донесе тамошната фудбалска федерација. Ова се должи на паузата на турнирот поради пандемијата на коронавирус и можно зголемување на бројот на повреди. Во извештајот се вели дека тимовите ќе треба да ги

 • May 31, 2020

  Мурињо не

  Мурињо не го сака Кутињо во Тотенхем Играчот од средниот ред на Барселона, Филипе Кутињо, кој игра на позајмица за Баерн, нема да замине во Тотенхем. Тренерот на Спарси, Жозе Мурињо не е заинтересиран за трансфер на 27-годишниот играч, објави „Марка“. Тотенхем не може да си дозволи да ја плати

 • May 27, 2020

  Беше бебе

  Многу познати спортисти имаат екстремно тешки животни приказни, а oд животот на Франк Рибери ќе ви потечат солзи на очите. Францускиот напаѓач никогаш не ги запознал своите биолошки родители. Имено, како бебе, тој бил оставен пред вратата на манастир во Франција. Имаше само две години кога претрпе ужасна сообраќајна несреќа.

Page 1 of 3
Skip to toolbar