Џејмс беше прашан дали го одигра последниот натпревар за Лејкерс. Еве што одговори тој

Денвер Нагетс го победија ЛА Лејкерс во петтиот натпревар од првото коло и изборија пласман во полуфиналето на Западот.

Како и во вториот натпревар од серијата, Џамал ​​Мареј ја донесе одлуката со победнички кош на четири секунди пред крајот, на кој Лејкерси не можеа да одговорат без тајмаут. Денвер победи со 108:106 и мина со вкупен резултат 4:1.Најдобар во редовите на поразениот тим, завршувајќи ја 21-та сезона во НБА лигата, беше Леброн Џејмс, кој за 44:05 минути се доближи на трипл-дабл учинок, забележувајќи 30 поени, 11. асистенции и девет скока.

Од Атлетик наведуваат дека се очекува Џејмс да игра уште две сезони, а до 29 јуни треба да се изјасни дали ќе остане во Лејкерси уште најмалку една година. Опцијата му гарантира 51,4 милиони долари за сезоната.

 

По поразот од Денвер, на прес-конференцијата беше запрашан дали тоа е неговиот последен натпревар за Лејкерси, а тој рече: „Го ценам вашето прашање, но одбивам да одговорам“ и продолжи:

„Само сакам да се вратам дома кај моето семејство. Искрено, едно од моите момчиња се обидува да одлучи дали ќе влезе на драфтот или ќе се врати на училиште. Друго дете игра кошарка ААУ во моментов. Мојата ќерка игра одбојка. Мојата сопруга прави многу одлични работи. Потоа, за неколку месеци, треба да одам во Вегас на тренинг камп. Затоа морам да го одморам телото за Олимпијадата“.