Home ПОЛИТИКА Отстранети знамињата на Албанија и ОНА од манастирскиот комплекс на тетовското Кале

Отстранети знамињата на Албанија и ОНА од манастирскиот комплекс на тетовското Кале

Отстранети знамињата на Албанија и ОНА од манастирскиот комплекс на тетовското Кале

by 88nil

Отстранети се знамињата кои го сквернавеја манастирскиот комплекс на тетовското Кале, по вчерашната пријава во полицијата.

На куполата од црквата „Свети Атанасиј“ било поставено национално знаме на Република Албанија, додека на метален столб на влезот во Калето било истакнато знаме со натпис УЧК.

Црковниот одбор, кој го надгледува овој храм, ги забележал знамињата по што пријавил во СВР Тетово, од каде информираат дека се трага по сторителите.

– Веднаш по пријавувањето, на местото е испратена екипа од свр тетово. Извршен е комплетен увид и се преземаат мерки и активности за целосно расчистување и документирање на случајот. Во координација со јавен обвинител работиме на откривање на тие што ги поставиле и причините зошто ги поставиле.

You may also like

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00