Home СВЕТ Илон Маск веќе не е најбогатиот човек во светот

Илон Маск веќе не е најбогатиот човек во светот

Илон Маск веќе не е најбогатиот човек во светот

by 88nil

Џеф Безос повторно ја презеде титулата најбогат човек во светот. Сопственикот на Амазон го престигна шефот на Тесла и Спејс Икс Илон Маск, според индексот на милијардери на Блумберг.

 

Нетото богатство на Безос е 200 милијарди долари, а на Маск се проценува на околу 198 милијарди долари.

 

Според индексот, Маск изгубил околу 31 милијарда долари минатата година, додека Безос добил 23 милијарди долари. Акциите на Тесла вчера паднаа за повеќе од 7 отсто.

Маск ја врати титулата најбогат човек на светот во мај 2023 година, детронизирајќи го извршниот директор на LVMH (LVMHF), Бернард Арно, кој раководи со еден од најголемите светски конгломерати кој вклучува брендови како Луј Витон, Диор и Селин.

You may also like

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00