Home СВЕТ Хутите повторно гаѓаа американски воени бродови со ракети и беспилотни летала

Хутите повторно гаѓаа американски воени бродови со ракети и беспилотни летала

Хутите повторно гаѓаа американски воени бродови со ракети и беспилотни летала

by 88nil

Јеменските бунтовници Хути вчера ги нападнаа американските разурнувачи со беспилотни летала и проектили, кои успеаја да ги уништат упатените дронови.

Цел на вчерашниот напад беше USS Carney, разурнувач од класата Арли Бурк, вклучен во американската кампања против бунтовниците кои започнаа напади поради израелската војна против Хамас во Појасот Газа.

Нападот изведен од Хутите вклучуваше беспилотни летала со бомби и една противбродска балистичка ракета, соопшти Централната команда на американската војска.

Подоцна САД извршија воздушен напад, уништувајќи три противбродски проектили и три чамци-бомби, соопшти Централната команда. ссм/фото: амриканска Централна команда .

You may also like

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00