Home СВЕТ ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,4 СТЕПЕНИ СПОРЕД РИХТЕР ЈА ПОГОДИ ЦРНА ГОРА, СЕ ПОЧУВСТВУВА И ВО МАКЕДОНИЈА, НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ШТЕТИ

ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,4 СТЕПЕНИ СПОРЕД РИХТЕР ЈА ПОГОДИ ЦРНА ГОРА, СЕ ПОЧУВСТВУВА И ВО МАКЕДОНИЈА, НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ШТЕТИ

ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,4 СТЕПЕНИ СПОРЕД РИХТЕР ЈА ПОГОДИ ЦРНА ГОРА, СЕ ПОЧУВСТВУВА И ВО МАКЕДОНИЈА, НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ШТЕТИ

by 88nil

ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,4 СТЕПЕНИ СПОРЕД РИХТЕР ЈА ПОГОДИ ЦРНА ГОРА, СЕ ПОЧУВСТВУВА И ВО МАКЕДОНИЈА, НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ШТЕТИЕпицентарот бил во општина Плужине, на длабочина од 14 километри (Фото: ЗХМС)

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтерова скала ја погоди Црна Гора утрово во четири часот и шест минути, а тресењето се почувствува и во Македонија, Хрватска и БиХ.

Заводот за хидрометеорологија и сеизмологија (ЗХМС) соопшти дека епицентарот бил во општина Плужине, на длабочина од 14 километри. Засега нема информации за жртви и штети, а од ЗХМС велат дека би можело да има штети во епицентралното подрачје.

„Врз основа на магнитудата и длабочината на земјотресот, тој можел да предизвика одредена материјална штета во епицентралното подрачје. Добро е што епицентарот бил во ненаселено подрачје“, соопшти ЗХМС.

Европскиот медитерански сеизмолошки центар објави дека се регистрирани уште два поблаги земјотреса со јачина од 3,1 степен според Рихтер.

You may also like

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00