Home СПОРТ БАЈДЕН ГО ПОТПИША ЗАКОНОТ ЗА БУЏЕТ: Зеленски останува „покус“ за милиони!

БАЈДЕН ГО ПОТПИША ЗАКОНОТ ЗА БУЏЕТ: Зеленски останува „покус“ за милиони!

БАЈДЕН ГО ПОТПИША ЗАКОНОТ ЗА БУЏЕТ: Зеленски останува „покус“ за милиони!

by 88nil

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џозеф Бајден, го потпиша федералниот закон за финансирање по неговото усвојување во американскиот Конгрес, со што избегна блокада на владата.

Законот, кој беше одобрен од двата политички табора, и овозможува на владата да продолжи со својата работа, да инвестира во американскиот народ и да ја зајакне економијата и националната безбедност на земјата, пренесува Vijesti.me.

Одобрување во последен момент во Сенатот
Сенатот, каде демократите имаат мнозинство, го усвои законот нешто пред полноќ, избегнувајќи потенцијален прекин на работата или блокада на владата. Предлог-законот за финансирање од 1,2 трилиони долари беше поддржан од сенаторите, нагласувајќи ги затегнатите внатрепартиски односи во американскиот Конгрес.

Последици од законот за финансирање
Покривајќи над 1.012 страници и како резултат на интензивни преговори, законот содржи мерки кои би можеле да имаат значителни последици и на домашен и на меѓународен план. Една значајна одредба е забраната за директно финансирање на Агенцијата на ОН за помош и работа за палестинските бегалци (UNRWA) поради наводите изнесени од Израел во врска со вмешаноста на многу нејзини вработени во активности поврзани со палестинската група Хамас.

Покрај тоа, предлог-законот доделува стотици милиони долари за Тајван, додека нема финансиска помош наменета за Украина, бидејќи дискусиите на оваа тема се попречувани од републиканските пратеници кои го поддржуваат поранешниот претседател Доналд Трамп.

Предлог-законот за финансирање го продолжува американскиот буџет до крајот на фискалната година, поточно 30 септември, обезбедувајќи континуитет на владините операции и испорака на услуги.

Како заклучок, успешното усвојување и потпишување на нацрт-законот за федерално финансирање обезбедува стабилност и континуитет на американската влада, а истовремено ја одразува сложената динамика на двопартиските преговори и меѓународните импликации на таквото законодавство.

You may also like

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00